Tältä näyttää vauvan ensisänky ja tarvikkeet – näin valmistauduin synnytykseen uutena vuotena!

Minun juhlapuku: Niinatar
Meikki ja hiukset: Pinksumakeup Johanna ”Pinksu” Marjomaa
Enpä olisi ihan uskonut, että minulle käy niin, että menen synnyttämään jonain tiettynä päivänä tiettyyn kellon aikaan sovitusti. Tästäkin minulla on ollut ihan täysin erilainen käsitys. Synnytyksen kuuluisi alkaa spontaanisti ja sitten tulisi vaan lähtö yhtäkkiä sairaalaan. Tätähän mekin odotettiin, mutta niin ei vaan nyt käynyt. Jotenkin tämä on kuitenkin helpotus. Onpahan ainakin valmistautunut, eikä mikään tule yllätyksenä. Nauroimmekin juuri mieheni kanssa, että minä varmaan tuttuun tapaani myöhästyn omasta synnytyksestäni. Jarkko ei kuulemma anna tämän tapahtua ja heräämme huomenna klo 6.
Me pohditaan tässä vieläkin näitä ärsyttäviä parkkeeraushommia ja mietitään taksia tai omaa autoa. Ei voi tietää kauan sairaalassaoloaikakaan on minun tapauksessa. Naureskelinkin, että periaatteessa kun ei ole mitään vaivoja ja olo täysin normaali niin voisihan sitä mennä vaikka metrolla synnyttämään, mutta jotenkin ajatus kuulostaa hassulta :D ”käydään kekabilla tossa asemalla ennen synnytystä”. Kunnon lähiömutsi tyyliä. En ole ehkä vielä kuitenkaan niin idästä, vaikka täällä asunkin.

Julkaisen täällä sitten vielä synnytyskertomuksen erikseen, kun synnytys on ohi, että miten se meni. Katsotaan nyt tuleeko tästä se Bollywood- vai Hollywood synnytys, eli pitkä ja tuskainen, kuin surkeasta amerikkalaisesta elokuvasta vai sellainen, että kun suurinpiirtein aivastaa, niin vauva on ulkona ja minä poseeraan synnytyksen jälkeen kuvassa kuin suoraan täydellisistä naisista viimeisen päälle laitettuna onnen kyyneleen tirauttaneena siinä.
Meillä on kaikki niin valmiina, kun ikinä voi vaan valmiina olla. Vauvalla on täydellinen pieni prinsessamainen sänky, rakkaudella koko perheen kasaama hoitopöytä ja lipasto vauvanvaatteita varten. Sitteristä joku ihmeen pro-versio, mistä kuuluu musiikkia ja se keinuu, pomppii ja väriseekin, mutta toimii turvallisesti ilman sähköä.



Sen lisäksi meillä on uusien turvaluokitusten mukainen turvaistuin jalustalla ja Isofix-kiinnityksellä ja olen ottanut kaiken mahdollisen huomioon. En kuitenkaan lähtenyt pulittamaan mitään tonnia turvaistuimesta, vaan katsoin hinta-laatusuhteeltaan hyvän ja turvallisen istuimen, missä myös vauvan asentoa pystytään tukea, että kaukalo taipuu myös parempaan lepoaentoon.

Rattaat hankin tuttavaltani käytettynä, ja tämä oli ainoa mitä ei hankittu uutena. Halusin mieluummin kalliit ja laadukkaat rattaat käytettynä ja hyväkuntoisena, kun halvat ja uudet. Meillä on Stokken rattaat 2 erivärisellä istuinosalla ja vaunukopalla, mikä taipuu vauvan kasvaessa sitten moneen eri tyyliin ja on hyvä myös miehelleni kun kaikkia korkeuksia yms. voi säätää. Nämä on näppärät kaupungissa ja todella näppärän kokoiset ja modernin tyylikkäät. Uutena rattaat ovatkin yli tuhannen euron luokkaa.




Vauvanvaatteita olen saanut hirvittävästi ystävien kautta ja äitiyspakkauksesta ja ostanutkin vähän liikaakin. Eniten arvostan kuitenkin molemmilta tädeiltä saatuja ja muilta molempien läheisiltä saamia lahjoja ja ihania käsitöitä <3 Kiitos niistä. Ne tuo iloa ja lämpöä pitkään ja ne säilytetään sitten jälkikasvujakin varten.
Synnytyskassi on pakattu jo aikoja sitten ja siellä on kyllä kaikki mahdollinen ja vähän ylikin. Myös isillä on sairaalakassi ja meillä on tiimipaidatkin yhdessä kun lähdetään.


Minun synntyskassissa on:
Mukavia vaatteita sairaalassaoloon ja kotiutumiseen 3 eri vaihtoehtoa.
Edestä avautuva paita ihokosketukseen ja imetystä helpottamaan
Äitiysliivit
Laturi ja kameralaukku
Hygieniatuotteet ja meikit ja hiustenlaittovälineet :D
Vauvanvaatteita tuhat eri kokoa ja väriä ja mallia
Vauvan lämpimät vaatteet kotiinlähtöön
Puhelin äänikirjoja ja musiikin kuuntelua ja valokuvia varten jos aika kävisi pitkäksi ( I doubt that)
Mummopikkareita, niin että riittää.
Nännirasvaa
Imetysliivin suojat
Äitiysliivit
Tärkein mukana, eli ukko mukana niin eiköhän se siitä <3 :D
Nyt minä painelen suihkuun ja alan laittautumaan ja me mennään nyt vikoille treffeille vähään aikaan Saslik-ravintolaan syömään Iivanan menu uuden vuoden kunniaksi. Tämä on valmistujaislahjani ja muutenkin lahja rakkaalta mieheltäni. Sainhan sentään 2 stipendiä ja huomenna synnytän tämän lapsenkin.
Hyvää ja onnellista uutta vuotta teille kaikille <3

VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Prinssi Harry ja Meghan: Yllätyskäänne
- Gordon Ramsay saapui Lappiin – ylistyssanoja Suomelle
- UMK 2026 – Uuden Musiikin Kilpailu
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen
- Harry ja Meghan julkaisivat joulukuvansa – mukana lapset Archie ja Lilibet
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Prinssi Harry viihtyi mysteeriblondin seurassa – katso kuva
- Kerttu Rissanen avautuu: ”Villiä elämää”
- Janni Hussilta riipaiseva erotilitys: ”Olen vähän yksinäinen”
- Kasinorakastajan blogi: 2025 parhaat pelistudiot ja Top 10 pelit!
- Mannisten riita yltyy – Aki kehottaa Rita-vaimoaan hankkiutumaan raskaaksi Gambiassa
- Nanna Karalahti – Sydäntä särkevä avautuminen
- Janni Hussilta riipaiseva erotilitys: ”Olen vähän yksinäinen”
- Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta: ”Kaikki menee päin helvettiä”
- Kerttu Rissanen avautuu: ”Villiä elämää”
- Sarah Dzafce avautuu vihdoin: ”Otan kaiken vihan vastaan”
- Sara Sieppi ökylomalla Lapissa – missä Pyry?
- Prinssi Harry viihtyi mysteeriblondin seurassa – katso kuva
- Harry ja Meghan julkaisivat joulukuvansa – mukana lapset Archie ja Lilibet
- Prinsessa Catherine aiheutti shokin pikkutuhmalla kommentillaan