Vuonna 2020 kilpauransa päättänyt ampumahiihtäjä Kaisa Mäkäräinen, 43, työskentelee nykyään nuorten talviurheilulupausten valmentajana.

Viime vuosina Mäkäräinen on vahvistanut valmennusosaamistaan kansainvälisessä IBU-koulutusohjelmassa. Nyt hän on suorittanut koulutuksen toisen tason.

Valmentajakoulutus pakettiin

Mäkäräinen kertoi saavutuksestaan Instagram-tilillään tiistaina 30. kesäkuuta.

– Viime viikolla suoritin IBU 2. tason koulutusohjelmani Ruhpoldingissa.

– Kiitos kaikille luentoille, kollegoille, uusille ja vanhoille ystäville ja IBU Academy hienosta ja merkityksellisestä koulutuksesta, jossa oli paljon uusia ideoita, tietoa ja tietoja ampumahiihdosta, Kaisa lausuu julkaisun kuvatekstissä.

Valmennustyön ohella Mäkäräinen on viime vuosina toiminut yrittäjänä muun muassa somemarkkinoinnin parissa. Lisäksi hänet on nähty Ylen urheiluasiantuntijana.

Aikanaan Vuoden urheilijaksi valittu Mäkäräinen on ensimmäinen suomalainen, joka on voittanut ampumahiihdon maailmancupin kokonaiskilpailun. Vuonna 2011 hän voitti myös takaa-ajon maailmanmestaruuden.

Lähde: Seiska

LUE MYÖS: