IS: Anni Ihamäki paljastaa vihdoin syyn, miksi päätti jättää Aamulypsyn – ”Olemme miettineet yhdessä”
Radiojuontaja Anni Ihamäki ilmoitti eilen maanantaina (12.12.) jättävänsä Radio Suomipopin suositun Aamulypsyn kollegansa ja ystävänsä Jaajo Linnonmaan tavoin. Anni avautuu nyt Ilta-Sanomille syistä, jotka saivat lopettamaan radion suositussa aamuohjelmassa.
Anni myöntää, että Jaajon lopettamispäätöksellä oli suuret vaikutukset myös hänen omaan päätökseensä. Hän kertoo, että yksi tärkeä syy Aamulypsyn tekemiselle on ollut työskentely Jaajon kanssa. Anni aloitti työskentelyn Aamulypsyssä Jaajon kanssa 16 vuotta sitten.
Jaajo ja Anni keskustelivat toistensa kanssa ennen kuin tekivät päätöksen lopettamisesta.
– Olemme miettineet yhdessä, onko se niin kivaa, että on viitenä päivänä viikossa järjestelmällisesti poissa lasten aamuista. Kannustin häntä ottamaan reippaasti irtioton, ja hän ottikin ensin lyhyemmän, mutta päätti nyt jäädä kokonaan pois, että aikaa jää enemmän perheelle, Anni Ihamäki kertoo Ilta-Sanomille.
– Tavallaan siten myös minun päätökseni oli selkeä, Ihamäki perustelee lopettamistaan.
Vuodet Aamulypsyssä antoivat Ihamäelle paljon. Hän tapasi radiotyönsä parissa myös nykyisen aviomiehensä Ilkka Ihamäen, jonka kanssa hänellä on kaksi yhteistä lasta.
– Kiitos Radio Suomipop ja kiitos kuulijat joiden kanssa kasvettiin parikymppisistä nelikymppisiksi. Aamulypsy on ollut paras työ ikinä ja antoi ystävien lisäksi mulle myös rakkauden ja perheen, nainen hehkutti kiitollisena Instagram-tilillään.
Aamuohjelmassa jatkavat tuttuun tapaan Janni Hussi ja Tuukka Ritokoski, mutta heidän rinnalleen juontotehtäviin nousevat jatkossa myös Ilkka Ihamäki, Juuso Mäkilähde ja Tinni Wikström.
Lue myös:
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kasinorakastajan blogi: Vastuullisuus on alan suurin vitsi
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea
- IL: Näin muhkean palkkion Sofia Virta sai Erikoisjoukoista
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Vihdoin piste missikohulle? Sarah Dzafcen rikosilmoitus ei johda tutkintaan
- Mette-Marit sai uudet keuhkot!
- IL: Näin muhkean palkkion Sofia Virta sai Erikoisjoukoista
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea
- Mette-Maritin Marius-poika kiidätettiin sairaalaan – karu syy sairaalareissulle
- Paljastus Katri Helenasta – pitkäaikainen kumppani Tommi Liimatainen sai lähtöpassit
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun
- Vihdoin piste missikohulle? Sarah Dzafcen rikosilmoitus ei johda tutkintaan