Viulisti Linda Lampenius ja laulaja Pete Parkkonen jatkavat yhteistä matkaansa vielä tämän vuoden puolella.

Kaksikko nousee 15. marraskuuta samalle lavalle Tukholmassa, jossa he esiintyvät historiallisessa Bernsissä. Keskellä kaupunkia sijaitseva konserttipaikka on isännöinyt kansainvälisiä artisteja jo yli 160 vuoden ajan.

Illan ohjelmistossa kuullaan myös kappale, joka toi Lindan ja Peten tänä vuonna yhteen.

Liekinheitin teki kaksikosta menestysparin

Lindan ja Peten yhteistyö alkoi tammikuussa 2026, ja siitä tuli nopeasti suuri menestys.

Liekinheitin teki UMK-historiaa rikkomalla miljoonan YouTube-katselun rajan nopeammin kuin yksikään kilpailukappale aiemmin.

Helmikuussa 2026 kaksikko juhli Uuden Musiikin Kilpailun voittoa ja sai paikan Suomen edustajana kevään Euroviisuissa Wienissä.

Kappaleen tekijätiimiin kuuluvat Lindan ja Peten lisäksi Vilma Alina Lähteenmäki, Lauri Halavaara ja Antti Riihimäki.

Liekinheitin keräsi paljon kuunteluita myös suoratoistopalveluissa ja radiossa, eikä suosio jäänyt vain Suomeen. Kappale löysi yleisöä myös muualla Euroopassa.

Ensimmäinen yhteiskeikka Tukholmassa

Marraskuun konsertti on kaksikolle jälleen uusi etappi, sillä kyseessä on heidän ensimmäinen yhteinen esiintymisensä Tukholmassa.

Linda ja Pete ovat ehtineet esiintyä yhdessä jo useita kertoja Liekinheittimen myötä, mutta Bernsin lavalla heitä ei ole ennen nähty yhteiskonsertissa.

Illan aikana kumpikin esittää myös omaa tuotantoaan. Ohjelmistossa kuullaan Pete Parkkosen tunnetuimpia kappaleita sekä Linda Lampeniuksen 1990-luvun tuotantoa.

Lisäksi yleisölle luvataan näyttävä live-esitys Liekinheittimestä.

Tukholman konsertti jää Lindan ja Peten tämän vuoden viimeiseksi yhteiseksi esiintymiseksi.

Pitkäksi tauko tuskin kuitenkaan venyy, sillä UMK:n edellisvuoden voittaja on perinteisesti nähty mukana myös seuraavan vuoden kilpailulavalla.



Lähde: Seiska

LUE MYÖS: