Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
Pamela Anderson nousi aikanaan maailmanlaajuiseen julkisuuteen muun muassa Baywatch-sarjan tähtenä ja Playboy-mallina.
Viime vuosina Anderson on tullut tunnetuksi myös luonnollisesta, usein täysin meikittömästä tyylistään sekä avoimesta suhtautumisestaan omaan elämäänsä. Vuonna 2023 julkaistu Netflix-dokumentti Pamela, a Love Story tarjosi hänelle tilaisuuden kertoa elämästään omasta näkökulmastaan.
Anderson on käsitellyt julkisuudessa myös menneisyytensä vaikeita vaiheita ja suhdettaan muusikko Tommy Leehen. Entisellä parilla on kaksi aikuista lasta.
Hiljattain Anderson palasi yhteen elämänsä raskaimmista hetkistä Venetsiassa järjestetyssä amfAR-hyväntekeväisyystapahtumassa. Tilaisuudessa kerätään varoja HIV- ja AIDS-tutkimukseen.
”Se oli kuolemantuomio”
Anderson sai vuonna 2002 tietää sairastuneensa hepatiitti C. Tartunnan uskottiin liittyneen siihen, että hän oli käyttänyt samaa tatuointineulaa Tommy Leen kanssa.
– Se oli kuolemantuomio. Niin lääkärini sanoi minulle – että minulla oli ehkä kymmenen elinvuotta jäljellä, Pamela avautui hyväntekeväisyystapahtumassa pitämässään puheessa.
Venetsian elokuvajuhlien yhteydessä järjestetyssä gaalassa Andersonille myönnettiin myös Award of Courage -tunnustus.
People-lehden mukaan Anderson kertoi diagnoosin vaikuttaneen voimakkaasti hänen myöhempiin ratkaisuihinsa. Hän kuvaili sen “värittäneen ja korruptoineen” hänen päätöksiään.
– Kyseessä ei ollut kuolemanpelko, vaan pelko siitä, mitä pienille lapsilleni kävisi. Se käänsi elämäni nurinpäin, Pamela muisteli synkkää diagnoosiaan.
Sairauden hoitaminen tuli myös erittäin kalliiksi.
– Se vei kaiken, mitä minulla oli pankissa, Barb Wire -tähti muisteli sairauden korkeita hoitokustannuksia.
Lopulta tilanne kääntyi parempaan
Vakava sairaus ei kuitenkaan vienyt Andersonin henkeä. Hän kertoi vuonna 2015 parantuneensa hepatiitti Cä. Infektion hoitoon oli tullut uusi tehokas lääkitys muutamaa vuotta aiemmin.
Venetsiassa pidetty puhe ei jäänyt pelkäksi kuvaukseksi vaikeasta sairaudesta, vaan Anderson painotti ennen kaikkea selviytymistä ja omaa vahvuuttaan.
– En ole uhri, olen voittaja. Olen vahva ja kykeneväinen, nyt enemmän kuin olisin koskaan voinut kuvitellakaan. En ole hädässä oleva daami, vaikka sitä roolia olisi kuinka helppo tahansa näytellä, Pamela totesi puheensa lopuksi.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
- Kastanja Rauhalan ja Jaakko Parkkalin suhdehuhut sen kun kiihtyvät
- Salkkarit-tähdellä vauva tulossa!
- Oho! Tältä näyttää Sami Hyypiän uusi rakas
- Aki Manninen paljastaa: ihastui Piritta Hagmaniin – nyt puhuu Rita
- Vau! Joel Harkimo paljasti vihdoin dieettisalaisuutensa – pudotti 28 kiloa
- Tältä Salkkareiden entinen lapsitähti näyttää nykyään – olisitko tunnistanut?
- Sanna Marinista ja Joni-kullasta leviää melkoinen väite – tunnelma bisnesluokassa kuumeni
- Minne katosi Helmi Loukasmäki? Danny oman onnensa nojassa
- Tässä ovat TTK:n uudet parit – yksi pari lähti kotimatkalle!
- Marika Fingerroos vaihtoi nimensä: ”Olen nyt…”
- Salkkari-juonipaljastukset: Murhasiko HÄN Elina Taalasmaan?
- Sanna Marinista ja Joni-kullasta leviää melkoinen väite – tunnelma bisnesluokassa kuumeni
- Vau! Joel Harkimo paljasti vihdoin dieettisalaisuutensa – pudotti 28 kiloa
- Tältä Salkkareiden entinen lapsitähti näyttää nykyään – olisitko tunnistanut?
- Minne katosi Helmi Loukasmäki? Danny oman onnensa nojassa
- Uutta tietoa Iida Vainion ja Archien suhteesta!
- Alisa Vainio avautui yksinäisyydestään
- Tapani Kansan lapsi paljastaa totuuden – tällainen kasvatti-isä Aake Kalliala todellisuudessa oli
- Mette-Maritin voinnissa surullinen käänne – miten tästä eteenpäin?
- Totuus Dannyn katoamistempusta vihdoin julki