Kuva: KUVA: SAILING ENERGY
Olympiapaikan saavuttaneelle huippupurjehtija Janne Järviselle ehdoton vankeustuomio Katiska-vyyhdissä!
Purjehtija ja liikemies Janne Järvinen, 45, on tuomittu kahden ja puolen vuoden ehdottomaan vankeuteen Katiska-huumevyyhdistä.
Käräjäoikeus tuomitsi Järvisen avunannosta törkeään huumausainerikokseen sekä törkeästä rahanpesusta.
Syytteet liittyivät laajaan Katiska-huumevyyhtiin, jonka päätekijöitä ovat Niko Ranta-aho sekä Järvisen pitkä-aikainen ystävä Janne Tranberg.
Järvinen mahdollisti omalta osaltaan huumerikollisten toimintaa luovuttamalla yhtiönsä omistaman vuokratilan heidän käyttöönsä. Tilaa käytettiin huumausaineiden varastointiin ja levitykseen.
Lisäksi Järvinen tuomittiin menettämään valtiolle rahanpesun kohteena olleet 12 550 euroa käteistä sekä kaksi kelloa, sormuksen, kolme riipusta ja kaulaketjun. Hän menettää myös vänrikin sotilasarvonsa.
Järvinen kiisti syytteet käräjäoikeudessa. Tuomio ei ole lainvoimainen.
Järvinen saavutti maaliskuussa Suomelle purjehduksessa Nacra 17 -luokan maapaikan Tokion kesäolympialaisiin yhdessä parinsa Sinem Kurtbayn kanssa.
Lue myös:
Katiska-vyyhdin tuomiot annettiin: Niko Ranta-aholle 11 vuoden vankeusrangaistus, Sofia tuomittiin huumausainerikoksesta ja rahanpesusta!
Katiska-vyyhtiin sotkettu Samu Haber tuomittiin huumausainerikoksesta – festariviikonlopusta muhkeat sakot!
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Naimisiin menneeltä Auri Kanaselta ikäviä uutisia
- Huh mikä yhdennäköisyys! Kerttu Rissanen on kuin ilmetty äitinsä ja mummonsa!
- Huh! Allsång på Skansenin ruotsalaiskatsojilta suoraa puhetta Lindasta ja Petestä
- Hjallis Harkimo ja Jasmine Pajari menivät naimisiin – katso kuvat!
- Helmi Loukasmäki julkaisi häkellyttävän upeita kuvia – vau!
- Kuningas Charlesilla oudot vessasäännöt
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Kasinorakastajan blogi: Peliautomaattien propaganda
- TTK-spekulointi kiihtyy – ovatko nämä julkkikset seuraavat tähtioppilaat?
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Poliisit pysäyttivät taas Susanna Penttilän panobussin – festivaaleilla ikävä välikohtaus
- Seiska: Virpi Kätkällä leikkaus edessä? ”Kaikki röörit olivat aivan kuivuneet”
- Olli Hermanin Tytti-puolison ei pitänyt tulla raskaaksi ilman hoitoja – yksi asia muutti kaiken: ”Tämä on oma ihmeeni”