Ex-missi ja someyrittäjänä tunnettu Sara Sieppi, 35, elää parhaillaan täysin uudenlaista vaihetta elämässään. Hänestä tuli äiti maaliskuun lopulla, kun perheen esikoinen syntyi.

Sara kertoi aiemmin, ettei hänen puolisonsa, Kreikassa jalkapalloa pelaava Pyry Soiri, ehtinyt mukaan synnytykseen. Pyry tapasi lapsensa ensimmäisen kerran vasta palattuaan perheen kotiin Helsinkiin.

Pari oli osannut varautua siihen mahdollisuuteen, ettei Pyry pääsisi paikalle synnytykseen. Siksi Sara pyysi tuekseen oman äitinsä.

Synnytys ei tullut yllätyksenä, mutta ensimmäiset kuukaudet vauva-arjessa ovat silti tuoneet mukanaan paljon odottamattomia asioita. Sara avasi tuntemuksiaan maanantaina (1.6.) julkaisemassaan Instagram-päivityksessä.

Arki uusiksi

Sara julkaisi kuvasarjan, jossa hän kertoo viime viikkojen elämästään ja vauva-arjestaan. Hän kertoo yllättyneensä monista asioista synnytyksen jälkeen. Yksi niistä oli imetyksen vaikeus.

– Luulin olevani kiireinen ennen vauvaa. Nyt päivät ovat täynnä kiirettä ja tekemistä, mutta samaan aikaan ei ole kiire minnekään. Aika hassu yhtälö, Sara kirjoittaa.

Myös elämän täydellinen muutos on tullut konkreettisena vastaan. Vaikka Sara tiesi etukäteen arjen muuttuvan, todellisuus yllätti silti.

– Yhtäkkiä pieni ihminen määrittää päivän rytmin, aikataulut ja kaikki päätökset, Sara luettelee.

Haastetta on tuonut myös yrittäjyyden ja äitiyden yhdistäminen. Sara kertoo kuvitelleensa, että kuukauden mittainen äitiysloma tuntuisi pitkältä, mutta aika kului nopeasti. Hän hakee edelleen tasapainoa työn ja uuden arjen välille.

Peilikuva ei tunnu omalta

Sara kertoo nauttineensa raskaudesta suuresti, mutta synnytyksen jälkeen oma muuttunut keho on herättänyt ristiriitaisia tunteita.

– Oon ollut aivan hukassa oman kehoni ja tyylini kanssa. Peilikuva ei tunnu omalta, ja uuden identiteetin rakentaminen on edelleen kesken, Sara paljastaa.

Vaikka elämä on ollut täynnä muutoksia ja tunteita, mukaan mahtuu myös paljon onnea. Sara kertoo suurimman yllätyksen liittyvän siihen, miten voimakkaasti omaa lastaan voi rakastaa.

– En tiennyt, että voi rakastaa jotakuta näin paljon.

– Äidiksi tuleminen antoi rakkaudelle aivan uuden merkityksen, Sara toteaa koskettavasti.

Lähde: Seiska

LUE MYÖS: