
Suvi Pitkänen kauneusalasta – puukko viuhuu muuallakin kuin leikkaussalissa!
Äitiyslomalla tällä hetkellä oleva Suvi Pitkänen kertoo blogissaan, millaista kauneusalalla työskentely on.
Suvi kertoo, että alalla menestyminen vaatii huolellista perehtymistä, suurta ammattiaitoa ja jatkuvaa itsensä kehittämistä, mutta julkisuudesta tuttuna henkilönä hän on myös joutunut kohtaamaan työssään myös hyvin erikoisia tilanteita.
– Olen löytänyt välillä itseni tilanteista, joissa uhkaillaan medialla ja julkisuudella mitä erikoisimmin perustein. Asemaa ”tunnettuna henkilönä” käytetään välillä myös aseena. Minua velvoittaa työni puolesta erittäin tiukka vaitiolovelvollisuus. Tälläisissä tilanteissa ei oikein auta mikään. Pitää vain olla hiljaa ja ottaa vastaan, ellei erilaisiin vaatimuksiin sitten halua suostua. Ne ovat hyvin raskaita kokemuksia eivätkä ei tunnu kovin kivalta, Suvi kirjoittaa.
Suvi tunnustaa miettineensä jossain vaiheessa jopa alan vaihtoa huonojen asiakaskokemusten takia. Hänen ammattitaitoaan on epäilty ja häntä on muun muassa haukuttu ”tyhmäksi viidakon tähtöseksi”, mutta koska tällaiset tapaukset ovat kuitenkin hyvin harvinaisia, Suvi on päättänyt keskittyä työn positiivisiin puoliin, joita on niin paljon, ettei alan vaihtoa tarvitse sen enempää miettiä. Suvi kokee olevansa kauneusalalla kutsumustyössään.
– Yleisesti ottaen alalla työskentelee ihania, motivoivia ja osaavia ihmisiä! On ilo työskennellä osaavien lääkärien, konsulttien ja hoitajien kanssa, seurata heidän työtään ja oppia itse lisää.
Suvi paljastaa, että alalla on myös kilpailua, kateutta ja katkeruutta.
– Valitettavasti myös ”puukko viuhuu” alalla aika tiuhaan. Yhdessä hetkessä läheisestä kollegasta saattaa tulla sinulle pahin kilpailija, joka mustamaalaa sinua. Näin kävi mulle kaksi vuotta sitten. Klinikallamme silloin työskennellyt hoitaja tuli minulle erittäin läheiseksi, teimme paljon töitä yhdessä ja suunnitelimme yhdessä tulevaa. Heinäkuussa hänen asunnossaan tuli vesivahinko. Minä annoin hänelle asuntoni käyttöön ilmaiseksi remontin ajaksi. Tämän jälkeen ei kauaakaan mennyt kun minulle alkoi selvitä epärehellisyyksiä, joita hoitaja selkäni takana teki. Yhteistyömme luonnollisesti päättyi ja hän kääntyi minua vastaan. Tänäkin päivänä kuulen ikäviä asioita, mitä hän puhuu minusta ja klinikasta jossa olen töissä.
Suvi ei kuitenkaan anna negatiivisten asioiden häiritä motivaatiotaan.
– Itse suhtaudun työhöni intohimoisesti ja suunnittelen kokoajan tulevaa, miten laajentaa toimintaa ja kasvattaa omaa osaamistani. Nyt syksyllä henkilökunnallemme on tulossa koulutus uudesta täyteaineesta, jota ei vielä Suomessa ole. On hienoa päästä tutustumaan uuden aineen ominaisuuksiin ensimäisten joukossa!
Koko kirjoitus Suvi Pitkäsen blogissa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- JP Kukkosen huono naisonni jatkuu: Avoliitto ja yllätysero!
- Nanna Karalahden uskomaton häätyyli – katso kuvat!
- Kalle Palanderin rahasotkuissa uusi käänne
- Iida Vainio avautuu suhteestaan Archieen – ”Meillä on erilaiset unelmat”
- Tältä näyttää Helena Koivun ulosottorekisteri – todettiin varattomaksi
- Iida Vainio avautuu rahatilanteestaan: ”Ei sillä itseään elätä”
- Kasinorakastajan blogi: Onko Tapcardsista Big Time Gamingin pelastajaksi?
- Joel Harkimolta shokkiuutinen – teki suuren päätöksen
- Oho! Sanna Marin kohautti jälleen kokoustyylillään
- Helena Koivu matkasi Tallinnaan – ”Harmittaa tosi paljon”
- Joel Harkimolta shokkiuutinen – teki suuren päätöksen
- Iida Vainio avautuu suhteestaan Archieen – ”Meillä on erilaiset unelmat”
- Kalle Palanderin rahasotkuissa uusi käänne
- Iida Vainio avautuu rahatilanteestaan: ”Ei sillä itseään elätä”
- Tältä näyttää Helena Koivun ulosottorekisteri – todettiin varattomaksi
- JP Kukkosen huono naisonni jatkuu: Avoliitto ja yllätysero!
- Nanna Karalahden uskomaton häätyyli – katso kuvat!
- Oho! Sanna Marin kohautti jälleen kokoustyylillään
- Aki Manniselta suoraa puhetta – tästä syystä voisi tulla avioero: ”En voi sietää”
- Helena Koivu matkasi Tallinnaan – ”Harmittaa tosi paljon”