Synkkä paljastus Williamin ja Catherinen tilanteesta – ”Tämä on isku vyön alle”
Prinssi Williamin ja prinsessa Catherinen päätös muuttaa Windsor Great Parkissa sijaitsevaan Forest Lodgeen on herättänyt keskustelua jo viime syksystä lähtien. Britannian mediassa on nostettu esiin alueen asukkaiden näkemyksiä, jotka vaihtelevat hyväksynnästä kritiikkiin.
Daily Mail kertoo, että erityisesti puhetta on aiheuttanut noin 60 hehtaarin kokoinen maa-alue, joka on aiemmin ollut paikallisten vapaasti käytettävissä ulkoiluun. Alue on sittemmin aidattu, eikä sinne ole enää pääsyä muilla kuin kuninkaallisen perheen edustajilla ja heidän henkilökunnallaan.
Muutos on kirvoittanut närää etenkin koiranomistajien keskuudessa. He olivat vuosien ajan tottuneet ulkoiluttamaan lemmikkejään kyseisillä pelloilla, joita kutsuttiin jopa kuninkaallisiksi pelloiksi. Samoja reittejä pitkin kuljettiin aiemmin myös muille lähialueen ulkoilupaikoille. Nyt käyttöön jäävät vaihtoehtoiset alueet täyttyvät etenkin viikonloppuisin.
– Ymmärrämme, että he tarvitsevat yksityisyyttä, mutta tämä on sääli. Olemme hyvin harmissamme, pui eräs paikallinen tilannetta Daily Mailille.
– Tämä on isku vyön alle, mutta he eivät muuta mieltään, harmittelee toinen.
– Heiltä olisi ollut kunnollista lähettää vaikka viinipullo pahoitellakseen, tuumaa kolmas.
Walesin perheen ympärille rakennettu turva-alue on rajattu metalliaidoin, ja aitoihin on asennettu valvontakameroita. Asiaa kommentoi Daily Mailille myös Dai Davies, joka on aiemmin toiminut Scotland Yardin kuninkaallisen suojelun yksikössä johtavassa asemassa.
Daviesin mukaan aitojen pystyttäminen liittyy vain vähäisessä määrin yksityisyyden suojaan. Hänen mukaansa kyse on ennen kaikkea turvallisuudesta.
– Kuninkaalliset suorassa kruununperimysjärjestyksessä ovat mahdollisesti suurimman uhan alla ja tarvitsevat siksi tarkempaa suojelua, hän kertoo.
Tässä valossa paikallisten toiveet säilyttää entiset ulkoilumahdollisuudet jäävät hänen näkemyksessään toissijaisiksi. William on tuleva kuningas, ja hänen lapsensa, prinssi George, 12, prinsessa Charlotte, 10, sekä prinssi Louis, 7, seuraavat häntä perimysjärjestyksessä.
– Koko maalla on vastuu pitää heidät turvassa, ja välttämättömästi se tarkoittaa joskus uhrauksia ja epäkäytännöllisyyttä – kuten koiranulkoilutusetujen menetystä, hän kirjoittaa.
Davies kuvaa toimivaa turvallisuusjärjestelmää sipulin kaltaisena kokonaisuutena, jossa suojakerrokset rakentuvat toistensa päälle.
– Luomalla rajatun alueen Williamin kodin ympärille, poliisi toivoo voivansa maksimoida sen ajan, joka on käytettävässä mahdolliseen uhkaan reagoimiseen, hän selostaa.
Mitä pidempi etäisyys on tilusten rajan ja itse asuinrakennuksen välillä, sitä paremmat mahdollisuudet viranomaisilla on hänen mukaansa puuttua tilanteeseen, jos joku yrittää tunkeutua alueelle.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Erika Vikman täräyttää: ”Haistakaa koko Suomi vi**u”
- Ero Robert Heleniuksesta jäi taakse – Viivi Pumpanen löysi uuden rakkauden
- Linda Lampenius kyseenalaistaa Euroviisujen tuloksen: ”Kaikki kilpailussa on vilppiä”
- Aku Hirviniemi paljastaa vihdoin syyn törkyviesteihinsä
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”