
Jättikohujen keskelle joutunut Pyhimys kokee julkisuuden raskaana – avautuu haasteistaan: ”Minusta puhutaan selän takana p*skaa”
Suomen menestyneimpiin artisteihin lukeutuva Pyhimys eli Mikko Kuoppala nähdään tuoreella Vain elämää -sarjan tuotantokaudella, joka alkaa Nelosella ja Ruudussa 24. syyskuuta.
Pyhimys on omien sanojensa mukaan tehnyt musiikkia yli puolet elämästään. Suuren yleisön suosioon hän nousi kuitenkin vasta vuonna 2017 Kynnet kynnet -radiohittinsä myötä. Vuosi 2018 teki Pyhimyksestä entistäkin suositumman artistin ja helmikuussa 2019 hänet jo palkittiin yhteensä kuudella Emma-patsaalla.
Vuosien työ oli vihdoin tuottanut tulosta, mutta Pyhimyksestä äkillinen menestys tuntui oudolta. Lisäksi hän sai nopeasti huomata, että suosiolla on aina myös hintansa.
– Palkintojen ja tunnustusten jälkeen tuli sitten myös kaikki paska kerralla, Pyhimys tokaisee Metropolille Vain elämää -sarjan pressitilaisuudessa.
– Julkisuuden myötä olen joutunut useiden kohujen keskelle. Vaikka olenkin ulostuloissani melko suora, ja perusolemukseni on vähäeleinen, niin en minä silti yhtään tunnista itseäni siitä mitä ihmiset väittävät, että olisin. Jollain tavalla tuntuu, että kaikki mitä teen, nähdään aina negatiivisen kautta.
Pyhimystä on viime vuosina syytetty julkisesti muun muassa rasismista ja populismista. Keskustelu on ollut hyvin tiukkasanaista sosiaalisessa mediassa, ja Pyhimys on joutunut suuren myllytyksen kohteeksi etenkin monien feministivaikuttajien toimesta.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Henkilökohtaisesti Pyhimys ei kuitenkaan saa paljoakaan kritiikkiä.
– Enemmänkin se on sellaista, että minusta puhutaan selän takana paskaa. Ihmiset jakavat omia mielipiteitään esimerkiksi Instagramin Stories-osiossa tai netin keskustelupalstoilla.
– Ne viestit, joita itse saan ovat usein hyvin kannustavia. Viestien lähettäjät toteavat, että he ovat pahoillaan minun puolestani.
Silti ihmisten ankara kommentointi menee usein Pyhimyksellä ihon alle. Hän sanoo ettei ole vielä löytänyt täysin oikeita työkaluja kritiikin sietämiseen.
– Kyllä minä usein mietin, että pitäisikö vain vetäytyä julkisuudesta. En tälläkään hetkellä suoraan sanottuna voi ihan hirveän hyvin, kun koko ajan takaraivossa ovat ihmisten mielipiteet minusta. Joudun aktiivisesti sulkemaan mielestäni sellaisia kuvitteellisia välilehtiä, jotta en ajattelisi asioita liikaa, Pyhimys painottaa.
– Ajattelen itse, että olen tyhmän rehellinen. Ei minulla ole mielestäni mitään erityisen pahoja tai radikaaleja mielipiteitä, vaan sanon ainoastaan suoraan sen mitä ajattelen. Mutta ehkä koska en hymyile kovin usein, niin ihmiset ajattelevat, että olen joku kusipää.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Myös haastattelun aikana Pyhimys ehtii tulla katumapäälle, että on puhunut tuntemuksistaan niin rehellisesti.
– Nyt tietysti mieleeni hiipii heti ajatus, että kuulostan siltä kuin kaipaisin jotain sääliä, artisti naurahtaa.
– Selvennyksen vuoksi: en hae tällä hyväksyntää. En vain osaa puhua muuta kuin totta, ja tältä minusta nyt tällä hetkellä tuntuu, hän summaa.
Lue myös:
Mikä jättiyllätys! Pyhimys asteli BB-taloon erikoisen tehtävän kanssa
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Helmi Loukasmäki yllättää julkaisullaan – tunnistatko dramaattisesta kuvasta?
- Seiska: Elli Haloo kohotutti kulmakarvoja Tavastialla
- Kuin Disney-prinsessa! Iida Vainio julkaisi kuvan morsiusmekossa – Archie: ”Yksi miljoonasta”
- Kasinorakastajan blogi: Money Train 4 – Viimeinen rahajuna, paras rahajuna
- Tällainen on Emmi Granlundin odotettu kappale: ”Tarjoaa parantavia taajuuksia”
- Onko Karita Tykän avioero peruttu? Petri julkaisi paljonpuhuvan kuvan
- Niko Ranta-Ahon somevihjailun syy selvisi – mukana legendaarinen tuottaja!
- Rahaa netissä kerännyt Helena Koivu avautuu: ”Älä anna kenenkään varastaa…”
- Martina Aitolehden uusi ilme: värjäsi tukan ja kävi ottamassa pistoksia kasvoihinsa
- Miss Suomi Paula Joukanen esiintyi lapsena tunnetussa mainoksessa – muistatko tämän?
- Seiska: tässä on Sanna Marinin uusi rakas – tapasi miehen jo pari vuotta sitten
- Marika Fingerroos auton kyydissä vako esillä – ”Nythän on lämmin”
- Kuvankaunis Jennika Vikman muuntautui siskokseen: ”Erika ei päässy ite ni esitin häntä”
- Erika Vikman jälleen kuumana: poseerasi bussin edessä pakarat vilkkuen
- Hui! Onko Erika Vikmanin bussin kyljessä kaksi luodinreikää? – kuva
- Hui! Shakiraa uhkaa jopa 8 vuoden vankeustuomio – tässä syy
- Maria Veitola tyrmäsi PS nuoriso ry:n somevideon: ”Hirveä video”
- Jasmin Voutilainen olisi täyttänyt tänään 28 vuotta – tilille tehtiin koskettava päivitys
- Marika Fingerroos laittaa ruokaa videolla – rintavarustus meinasi pursakahtaa kulhoon
- Tältä julkisuudesta kadonnut Sara La Fountain, 42, näyttää nykyään – aivan kuin parikymppinen!