Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
Euroviisujen finaalin esiintymisjärjestys julkistettiin toisen semifinaalin jälkeen perjantaina 15.5. Julkaisun jälkeen kansainvälisessä viisuyhteisössä on kuohunut, ja osa faneista syyttää tuotantoa Suomen suosimisesta.
Lauantaina 16.5. järjestettävässä finaalissa kilpailee 25 maata. Semifinaalien jälkeen maat arvotaan finaalin ensimmäiseen tai toiseen puoliskoon, mutta lopullisen esiintymisjärjestyksen määrittää Euroviisujen tuotanto.
Tuotannon valtaa kasvatettiin viime vuonna entisestään. Vuodesta 2024 lähtien finalistit ovat voineet saada arvonnassa ”Producers’ choice” -lapun, jonka myötä tuotanto saa päättää täysin vapaasti maan esiintymispaikan finaalissa.
Suomi oli yksi kahdestatoista maasta, joiden esiintymisnumero jäi tuotannon päätettäväksi. Lopulta Suomi sijoitettiin finaalin esiintymispaikalle 17.
Tilastojen perusteella kyseinen paikka on yksi finaalin vahvimmista. 2000-luvulla samalta esiintymisnumerolta on voitettu Euroviisut jo kolmesti. Myös Lordi esiintyi Suomen historiallisena voittovuonna 2006 juuri seitsemäntenätoista.
Suomen esiintymispaikka kuumentaa tunteita
Kaikki eivät ole ottaneet esiintymisjärjestystä hyvillä mielin vastaan.
Euroviisujen virallisen Instagram-tilin kommenttikenttä täyttyi nopeasti kriittisistä viesteistä, joissa osa faneista väittää tuotannon suosivan Suomea.
– Ne yrittävät niin kovasti saada Suomen voittoon, yli 300 tykkäystä keränneessä kommentissa väitetään.
– Suositaan joitain maita, ajetaan alas toisia, en edes halua katsoa enää, valittaa toinen.
– Puolueellisin esiintymisjärjestys, jonka olen nähnyt. Tanska ensimmäisenä? Kreikka kuudentena? Samalla opettajan lellikki Suomi on seitsemäntenätoista? päivittelee kolmas.
– Kolme potentiaalista voittajaa ensimmäisenä, kolmantena ja kuudentena, kun Suomi saa esiintyä seitsemäntenätoista, pirullista ja puolueellista, sadattelee neljäs.
– EBU, pystytte parempaan, vetoaa viides.
Kritiikkiä on esitetty myös Facebookissa Euroviisujen virallisen sivun julkaisuissa.
– Lyttäsitte Tanskan ja annoitte kultaisen paikan Suomelle. Älkää olko noin ilmeisiä, yksi Facebook-käyttäjä tuskailee.
– Ymmärrän… Suomi on sijoitettu kultaiselle 17. esiintymispaikalle. Ei ollenkaan epäilyttävää, vihjailee toinen.
Keskustelu ei ole pyörinyt pelkästään Suomen ympärillä. Myös Tanskan sijoittaminen finaalin avausnumeroksi on suututtanut monia viisufaneja. Ensimmäistä esiintymispaikkaa pidetään perinteisesti vaikeana, sillä viimeksi kyseiseltä paikalta on voitettu Euroviisut vuonna 1984.
Samoissa keskusteluissa, joissa tuotantoa syytetään Suomen suosimisesta, moni väittää samalla Tanskan voittomahdollisuuksien kärsineen pahasti.
Tänä vuonna tilanteeseen voi kuitenkin vaikuttaa yksi merkittävä muutos. Euroviisujen finaalin äänestys avataan nyt jo ennen ensimmäistä esitystä, kun aiemmin äänestäminen alkoi vasta kaikkien maiden esiintymisten jälkeen.
Eurovision Song Contest 2026: Finaali TV1:ssä lauantaina 16.5. kello 22.00.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
- Muistatko suosikkisarja Melrose Placen? Tältä naistähdet näyttävät nykyään
- Kasinorakastajan blogi: On aika valittaa
- Euroviisufanit villiintyivät! Häärijä ja Jaakko Parkkali Suomen taustatanssijoina
- Euroviisut 2026: Finaali, järjestys, aikataulu, tv
- Euroviisujen kaikki finalistit selvillä – Tässä ovat Suomen pahimmat haastajat
- Vicky Rosti, 67, Anna-lehdelle: “Olen onnellisempi kuin kolmekymppisenä”
- Itävaltalaislehdeltä rajuja syytöksiä Lampeniuksesta ja Parkkosesta: Yleltä suoraa puhetta
- Ruotsin tunnetuin suomalainen tylyttää viisuedustajia: ”Jos tämä taso riittää…”
- Sara Sieppi paljastaa: Synnytys eteni vauhdilla, Pyry Soiri ei ehtinyt paikalle
- Suomen euroviisuesitys sai aikaan someraivon
- Herkullinen arvio Euroviisujen alla – Suomelle jysähtää jättipotti!
- Viedäänkö Suomelta sittenkin Euroviisujen voitto käsistä viime hetkellä?
- Itävaltalaislehdeltä rajuja syytöksiä Lampeniuksesta ja Parkkosesta: Yleltä suoraa puhetta
- Vicky Rosti, 67, Anna-lehdelle: “Olen onnellisempi kuin kolmekymppisenä”
- Näin Euroviisujen selostaja Mikko Silvennoinen kommentoi Ylen tylyä ratkaisua Iltalehdelle
- Euroviisujen kaikki finalistit selvillä – Tässä ovat Suomen pahimmat haastajat
- Ruotsin tunnetuin suomalainen tylyttää viisuedustajia: ”Jos tämä taso riittää…”
- Sara Sieppi paljastaa: Synnytys eteni vauhdilla, Pyry Soiri ei ehtinyt paikalle
- Euroviisufanit villiintyivät! Häärijä ja Jaakko Parkkali Suomen taustatanssijoina