
Nämä tarvitset ensimmäiseen kotiin – katso vinkit!
Useimmiten ensimmäiseen omaan kotiin muutetaan syksyllä, kun opiskelija muuttaa pois kotoa opiskelupaikkakunnalleen. Suurelle osalle nuoria juuri opiskelukämppä on ensimmäinen oma koti, jota varten hankittavaa riittää, mutta muutkin kuin opiskelijat muuttavat. Teimme siis kaikille ensimmäiseen kotiin muuttajille vinkkilistan kodin laitehankintoihin liittyen.
Ensimmäisen kodin ostoslista voi tuntua kilometrien mittaiselta ja usein hankintoihin käytettävä budjetti on rajallinen. Pitkää ostoslistaa ei kuitenkaan tarvitse säikähtää, sillä aluksi hankinnoista voi tehdä vain ne kaikkein oleellisimmat.
– Kun miettii laitteita, joita käytetään päivittäin, tulee listasta yllättävän pitkä. Heti aamupalalla moni käyttää jo useampaa laitetta, kuten kahvinkeitintä, leivänpaahdinta ja tehosekoitinta, puhumattakaan loppupäivästä. Ensimmäiseen kotiin ei kuitenkaan tarvitse ostaa heti kaikkea, vaan perusvälineillä pääse hyvin alkuun. Suosittuja ensimmäisen kodin laitteita ovat kahvinkeitin ja vedenkeitin, mikro, imuri ja tietokone, kertoo Gigantin tuotepäällikkö Antti Pakarinen.
Kun perustarvikkeet ovat hankittu ja oman kodin rakentaminen päässyt hyvään vauhtiin, monet hankkivat myös lisää kodin laitteita arkea helpottamaan.
– Viime vuosina opiskelijoiden hankinnoissa on näkynyt nouseva terveystrendi ja erikoiskahvien suosio. Perinteisten laitteiden lisäksi hankitaankin yhä useammin esimerkiksi kapselikahvinkeitin ja tehosekoitin. Ymmärtäähän sen, sillä mikä olisikaan parempaa kuin aloittaa aamu lempikahvilla ja smoothiella, Pakarinen sanoo.
Panosta tärkeisiin, pihistä muista
Kodin laitteiden hinnat vaihtelevat paljon ja itselleen parhaiten sopivan tuotteen löytäminen voi tuntua hankalalta. Kun edessä on paljon hankintoja, on tärkeää miettiä omaa budjettia ja käyttötarkoitusta.
– Itselleen tärkeimmästä laitteesta kannattaa ottaa se hieman parempi versio. Esimerkiksi jos on suuri kahvinystävä, niin paras vaihtoehto ei välttämättä ole se halvin keitin. Jos sijoittaa alusta lähtien parempaan, niin tuotteen voi myös odottaa kestävän pidempään, Pakarinen neuvoo.
Vinkkilista ensimmäisen kodin laitehankintoihin:
• Listaa hankinnat tärkeysjärjestykseen. Kaikkea ei tarvitse ostaa kerralla ja voit tehdä hankintoja pikku hiljaa listan mukaisesti.
• Hanki laitteita, joita oikeasti tarvitset. Vaikka lapsuuden kodistasi löytyisi kaikkea sähkövatkaimesta pastakoneeseen, et välttämättä tarvitse niitä omassa kodissasi.
• Panosta tärkeimpiin laitteisiin. Mitä laadukkaamman laitteen ostat, sitä todennäköisemmin se kestää aikaa. Säästä sen sijaan muissa hankinnoissa.
• Käytä tarjouksia hyödyksesi. Syksyisin kaupat ovat täynnä hyviä tarjouksia, jolloin kannattaa tehdä ainakin pakolliset hankinnat.
Ensimmäiseen kotiin muuttajat ostavat yleisimmin nämä tuotteet:
• Kahvinkeitin tai vedenkeitin, alkaen 15 €
• Mikro, alkaen 45 €
• Pölynimuri, alkaen 60 €
• Kannettava tietokone, alkaen 250 €
• Paistipannu, alkaen 15 €
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Helena Koivu laittoi vaatteensa myyntiin – hinnat yllättävät
- Erohuhut pyörivät – minne katosi Sanna Marinin Joni-rakas?
- Rita Niemi-Manninen taas keskellä kohua
- Joel Harkimo julkaisi kuvan – spekulaatiot heräsivät heti
- Huh, mitä rahastusta – totuus herttuatar Meghanin hilloista levisi julkisuuteen
- JP Kukkosen huono naisonni jatkuu: Avoliitto ja yllätysero!
- Nanna Karalahden uskomaton häätyyli – katso kuvat!
- Kalle Palanderin rahasotkuissa uusi käänne
- Iida Vainio avautuu suhteestaan Archieen – ”Meillä on erilaiset unelmat”
- Tältä näyttää Helena Koivun ulosottorekisteri – todettiin varattomaksi
- Rita Niemi-Manninen taas keskellä kohua
- Erohuhut pyörivät – minne katosi Sanna Marinin Joni-rakas?
- Helena Koivu laittoi vaatteensa myyntiin – hinnat yllättävät
- Joel Harkimo julkaisi kuvan – spekulaatiot heräsivät heti
- Huh, mitä rahastusta – totuus herttuatar Meghanin hilloista levisi julkisuuteen
- Nanna Karalahden uskomaton häätyyli – katso kuvat!
- Iida Vainio avautuu suhteestaan Archieen – ”Meillä on erilaiset unelmat”
- Iida Vainio avautuu rahatilanteestaan: ”Ei sillä itseään elätä”
- Kalle Palanderin rahasotkuissa uusi käänne
- Tältä näyttää Helena Koivun ulosottorekisteri – todettiin varattomaksi