Nyt voit ladata sähköauton omasta seinästä!
TeleWell Oy tuo helpotusta sähköllä toimivien autojen käyttöön tuomalla myyntiin helposti asennettavan sähköautojen latausaseman. Näin ympäristöystävällisten sähköautojen lataaminen sujuu entistä
kätevämmin.
Vaikka sähköautoja on valmistettu jo 1800-luvulta lähtien, niiden varsinaista läpimurtoa on saatu odottaa aina viime vuosiin asti. Tehokas, mutta kallis akkuteknologia ja toisaalta sähköautojen latauspisteiden vähyys on omalta osaltaan hidastanut näiden ympäristöystävällisten ajoneuvojen markkinoille tuloa.
Viime vuosina sähköautot ovat kuitenkin saaneet uutta nostetta tulemiseensa. Taustalla ovat paitsi uudet teknologiset läpimurrot, myös sähköautojen huokea verotus, jolloin sähköautojen hintakilpailukyky on parantunut huomattavasti. Samalla sähköautojen valikoima on parantunut merkittävästi. Nykyään valinnanvaraa löytyykin niin sanotuista perheautoista upeisiin luksusmalleihin asti.
Sähköauton etuja perinteiseen polttomoottoriin nähden ovat ympäristöystävällisyys, vähäisemmät mekaaniset viat ja alemmat käyttökustannukset. Myös riippumattomuus öljyn hinnan vaihteluista lukeutuvat sähköauton etuihin.
Polttomoottoriautojen etuina on vastaavasti ollut huomattavasti parempi polttoaineen saatavuus lukemattomien huoltoasemien ansiosta. Tähän epäkohtaan TeleWell tuo ratkaisun ainutlaatuisen sähköautojen latausaseman muodossa.
TeleWell-latausasema on helposti asennettavissa useimpien omakotitalojen yhteyteen joko seinäkiinnityksellä tai erilliseen asennustolppaan. Se on yhteensopiva useiden sähköautojen kanssa. Näitä ovat mm. BMW i3, Tesla Model S, Nissan Leaf, Renault Fluence, Renault Zoe, Renault Twizy ja Mitsubishi Outlander.
Latausasema on täysin ulkokäyttöön sopiva (IP54). Latausaseman suunnittelussa on otettu huomioon myös Suomen käyttöolosuhteet ja sen käyttö onnistuu aina -25 pakkasasteesta jopa 40 asteen helteisiin.
Latausasema toimii kolmivaihevirralla (400 V AC,16 A (11 kW) tai 32 A (22 kW)). Latausasemassa on viralliset tyyppihyväksynnät (CE, EMV, RoHS, IEC 62196, IEC 61851).
TeleWell-latausasema on myös yhteensopiva esimerkiksi Tesla Model S:n älypuhelinsovelluksen kanssa. Sillä voi seurata muun muassa akkujen lataamista. TeleWelliltä on myös erikseen hankittavissa 3g-etähallintalaite,
jolla voi kytkeä latausasemaan sähkösyötön päälle tai pois tekstiviestin avulla.
TeleWell-latausasema sähköautoille on saatavilla 1 200 euron suositushintaan.
Lisätietoja:
www.telewell.fi
www.facebook.com/TeleWell
www.sahkoautot.fi/blogi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin törkeästi Israel manipuloi Euroviisujen äänestystä
- Viisuasiantuntijalta täyslyttäys ammattilaisraadeille – ”Kuuseen”
- Ruotsin Euroviisuedustaja Felicialta tiukkaa tekstiä: ”En ainakaan aio matkustaa Suomeen”
- Asiantuntijalta suoraa puhetta Pete Parkkosen laulusuorituksesta
- Janni Hussi ja Jari-Matti Latvala: Huhut ovat sittenkin totta!
- Euroviisut 2026: Finaali, tulokset, esittäjät, biisit
- Iida Vainio kohahdutti VIP-tapahtumassa – kroppa sai leuat loksahtamaan
- Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
- Muistatko suosikkisarja Melrose Placen? Tältä naistähdet näyttävät nykyään
- Kasinorakastajan blogi: On aika valittaa
- Itävaltalaislehdeltä rajuja syytöksiä Lampeniuksesta ja Parkkosesta: Yleltä suoraa puhetta
- Iida Vainio kohahdutti VIP-tapahtumassa – kroppa sai leuat loksahtamaan
- Herkullinen arvio Euroviisujen alla – Suomelle jysähtää jättipotti!
- Muistatko suosikkisarja Melrose Placen? Tältä naistähdet näyttävät nykyään
- Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
- Euroviisufanit villiintyivät! Häärijä ja Jaakko Parkkali Suomen taustatanssijoina
- Suomen euroviisuesitys sai aikaan someraivon
- Näin Euroviisujen selostaja Mikko Silvennoinen kommentoi Ylen tylyä ratkaisua Iltalehdelle
- Euroviisujen kaikki finalistit selvillä – Tässä ovat Suomen pahimmat haastajat
- Viedäänkö Suomelta sittenkin Euroviisujen voitto käsistä viime hetkellä?