Pärinää sähköllä, hybridit Suomessa
Autoteollisuuden kiinnostus kehittää ympäristöystävällisistä automalleja kasvoi jälleen vuonna 2013. Honda päivitti kestosuosikkinsa Civic -mallin moottorivaihtoehtojen hiilidioksidipäästöt entistä pienemmiksi. Eniten kiinnostus kasvoi hybridiautojen kohtaan, johon Toyota panostaa seuraavan kolmen vuoden aikana. Yhtiössä uskotaan, että hybridejä myydään tänä vuonna maailmalla miljoona kappaletta ja Toyota aikoo tuoda vuoteen 2015 mennessä ensimmäisen Prius-mallinsa rinnalle 21 uutta mallia.
Säästöä vai ei?
Vaikka lisääntyvä kilpailu ja suuremmat markkinat kehittävät hybridejä nopeasti, monet epäilevät sähköautojen tuomaa taloudellista etua perinteisiin malleihin verrattuna. Kalliimpi ostohinta on autojen myyntiheikkous. Tosin autojen myyntihinnan uskotaan laskevan huomattavasti jälleen ensi vuonna. Muutama vuosi sitten Toyota Prius maksoi kuluttajalle noin 6 000 dollaria enemmän kuin vastaava tavallinen, nyt ero on 2 500 dollaria.
Suomesta saatava halvin malli on Toyotan Yaris, jonka hinnaksi ilmoitetaan alle 21 000 euroa, täkynä mallissa on se, että kaupunkimiljöössä tapahtuvasta ajosta yli puolet voidaan ajaa sähköenergian voimin. Sähköllä kulku on tehty luontevaksi, mutta ennen kaikkea täysin vaivattomaksi.
Nykyisellä tekniikalla kuitenkin moni hybridimalli on varsinkin Suomen ilmastossa pelkkä kaupunkiauto. Sekä Peugeotin että Citroënin malleilla ajaa 150 kilometriä ennen akun loppumista. Kylmissä olosuhteissa toimintasäde saattaa jäädä pienemmäksi.
Uusi myyntivaltti voi pian olla se, että kaupungissa hybridillä autoileva voi pian parkkeerata autonsa ilmaiseksi, sillä hybridit saa jatkossa pysäköidä ainakin Helsingin kantakaupungin pysäköintipaikoille ilmaiseksi, mikäli kaupungin ilmansuojelutyöryhmä saa tahtonsa läpi.
Keinotekoista pärinää
Autonvalmistajat suunnittelevat keinotekoista moottorinpärinää uusiin hybridi- ja sähköautoihinsa, saadakseen autoista äänekkäämpiä. Tällä hetkellä jalankulkijat, varsinkin lapset ja huonokuuloiset eivät välttämättä kuule ajoissa niiden tuloa. Esimerkiksi Suomessa valmistettavan kaunottaren, Fisker Karman puskuriin on yhtiön mukaan tarkoitus asentaa kaiuttimet, joista kuuluu moottoria muistuttava ääni.
Kaikesta huolimatta autoteollisuus uskoo hybridien menestykseen. Myös hybridibussit saattavat olla liikenteessä jo lähivuosina, sillä polttoaineiden kohoavat hinnat ja ympäristötietoisuuden lisääntyminen asettavat haasteita liikennöitsijöille. Nyt valmistettu kevytrakenteisen bussin prototyyppi säästäisi euroissa mitattuna 20 miljoonaa litraa dieseliä vuodessa!
Lähde: uusisuomi.fi, Tekniikka ja talous.fi.
Kuva: uusisuomi.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Oho! Tältä muodonmuutoksen tehnyt Joel Harkimo näyttää nykyään
- Shirly Karviselta yllättävä ulostulo Ahdista: ”Mä en pysty ymmärtämään”
- Tuukka Temonen treffeillä kaunottaren kanssa!
- Tältä Iida Vainio näyttää nykyään – vau!
- Frederik ja nuori rakas: Ero!
- Janni Hussia nöyryytettiin tv-kuvauksissa: ”Minulle sanottiin muun työryhmän edessä, että…”
- Lauri Tähkä katosi julkisuudesta – tältä hän näyttää nyt
- Uutta tietoa: Näin julkisuudesta kadonnut Lenita Airisto voi nyt
- Tällainen on TTK:n uusi juontaja – korvaa Vappu Pimiän
- Jenni Poikeluksen vauva syntyi!
- Tällainen on TTK:n uusi juontaja – korvaa Vappu Pimiän
- Tältä Iida Vainio näyttää nykyään – vau!
- Tuukka Temonen treffeillä kaunottaren kanssa!
- Janni Hussia nöyryytettiin tv-kuvauksissa: ”Minulle sanottiin muun työryhmän edessä, että…”
- Shirly Karviselta yllättävä ulostulo Ahdista: ”Mä en pysty ymmärtämään”
- Shirly Karviselta intiimi paljastus rakkaudesta: ”Minusta on sairasta, että…”
- Oho! Tältä muodonmuutoksen tehnyt Joel Harkimo näyttää nykyään
- Uutta tietoa: Näin julkisuudesta kadonnut Lenita Airisto voi nyt
- Lauri Tähkä katosi julkisuudesta – tältä hän näyttää nyt
- Frederik ja nuori rakas: Ero!