Laukeatko liian nopeasti? Tämä yksinkertainen keino auttaa
Joskus useat miehet kärsivät ennenaikaisista siemensyöksyistä. Ongelmaan on löydetty useita syitä, kuten stressi ja alhaiset testosteronitasot.
Tuoreessa Journal of Sexual Medicine -julkaisussa ilmestyneessä tutkimuksessa kerrotaan, että keskivertomies saa siemensyöksyn 3 minuutin ja 45 sekunnin jälkeen yhdynnässä. Saman tutkimuksen perusteella naiset haluaisivat yhdynnän kestävän 23 minuuttia.
Asiaa tutkinut psykologian professori David Rowland kertoo, että ennenaikaisen siemensyöksyn välttämiselle on löydetty yksinkertainen keino. Rowlandin mukaan kyse on lumipalloefektistä.
Rowlandin mukaan monet miehet ottavat paineita liian nopeasta laukeamisesta, joka johtaa muun muassa siihen, että he ajattelevat yhdynnän aikana jotain aivan muuta kuin seksuaalisia asioita. Hänen mukaansa näin ei kuitenkaan kannata toimia. Rowland kertoo, että juuri tämä asiasta huolehtiminen aiheuttaa hermostoon reagointia, joka edesauttaa siemensyksyä.
Sen takia Rowland suosittelee, että välttelyn sijasta yhdynnän aikana tuleekin ajatella meneillään olevaa seksuaalista kanssakäymistä.
Lähde: Daily Star
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mette-Maritin Marius-poika kiidätettiin sairaalaan – karu syy sairaalareissulle
- Paljastus Katri Helenasta – pitkäaikainen kumppani Tommi Liimatainen sai lähtöpassit
- Käärijä suree helikopterionnettomuudessa kuollutta maailmantähteä – ”Tulen ikävöimään sinua, veljeni”
- Mette-Maritin poika Marius: Vankilatuomio
- Missikohu syvenee – yllättävä uusi tieto tuli julkisuuteen
- Sara Siepin ja Pyry Soirin vauvan nimi paljastui!
- Näin hehkeältä Katri Helena näyttää nykyään – katso kuva!
- Sofia Belórfin väitetty kuvanmuokkaus aiheutti kohun – uskomattoman kapea vyötärö
- Rakastettu Hannele Lauri joutui sairaalaan: ”Luulen, että tämä ei mulla jää tähän”
- Kasinorakastajan blogi: Kisat alkaa ja vetolaput laulaa
- Näin hehkeältä Katri Helena näyttää nykyään – katso kuva!
- Tanssii tähtien kanssa -ohjelman kulisseissa kuohuu – katsojien suosikki ottaa hatkat
- Käärijä suree helikopterionnettomuudessa kuollutta maailmantähteä – ”Tulen ikävöimään sinua, veljeni”
- Helmi Loukasmäki paljastaa vihdoin välit Dannyyn: ”Olemme…”
- Sara Siepin ja Pyry Soirin vauvan nimi paljastui!
- Mette-Maritin poika Marius: Vankilatuomio
- Simo Frangénin lapselle Frans Frangénille rikostuomio
- Sofia Belórfin väitetty kuvanmuokkaus aiheutti kohun – uskomattoman kapea vyötärö
- IS: Remu Aaltonen liikkuu nykyisin rollaattorilla – ”Nuppi skulaa, kroppa tulee jäljessä”
- Kohumissi Sarah Dzafcen kimppuun hyökättiin