Manuela Bosco, 39, ja Tuure Kilpeläinen, 51, saavat vauvan – takana surun täyttämä alkuvuosi: ”Kuolema yllätti täysin”
Vain elämää -sarjasta tuttu laulaja Tuure Kilpeläinen ja taiteilija Manuela Bosco odottavat perheenlisäystä. Manuela paljasti ilouutisen Instagramissa.
– Meille on tulossa kevätvauva. Kummallekin neljäs biologinen. Kuudes lapsi perheessämme. Määrä kuulostaa paljolta ja sitä se onkin. Tämä sielu, kuten ei kukaan heistä, ole kuitenkaan millään muotoa itsestäänselvyys. Kuten ei ole lapsen saaminen ylipäätään. Haluaako edes lapsia. Puhumattakaan siitä voiko heitä saada, Manuela kirjoittaa.
Manuela myöntää, että takana on raskas ja surun täyttämä vuosi.
– Olen saanut tänä vuonna kaksi keskenmenoa. Minulla ei ollut aikaisempaa kokemusta keskenmenoista, eikä tosiasiallista ymmärrystä siitä, mitä se voi merkitä äidille, isälle tai perheelle ylipäätään. Kuolema yllätti täysin. Vaikka puhumme lääketieteellisin termein alkion kuolemasta, on se itselleni ollut lapseni kuolema.
– Nämä menetykset, jotka ovat aina fyysisesti lihaa ja verta, usein täynnä kipua ja synnytystuskia, ovat henkisesti portaaleja, jotka johdattavat meidät sinne missä asuvat kaikki muutkin menetykset, pettymykset, häpeä, kipu, turhautuminen, kateus ja syvä suru, Manuela kirjoittaa.
Lue myös:
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Peppukuningatar Erna Husko: järisyttävä muodonmuutos
- Kasinorakastajan blogi: Sateita pakoon ilmojen halki ja pubin perukoille
- Presidentti Sauli Niinistöltä erikoinen paljastus Aaro-pojasta: ”Nyt täytyy tunnustaa”
- Naimisiin menneeltä Auri Kanaselta ikäviä uutisia
- Huh mikä yhdennäköisyys! Kerttu Rissanen on kuin ilmetty äitinsä ja mummonsa!
- Huh! Allsång på Skansenin ruotsalaiskatsojilta suoraa puhetta Lindasta ja Petestä
- Hjallis Harkimo ja Jasmine Pajari menivät naimisiin – katso kuvat!
- Helmi Loukasmäki julkaisi häkellyttävän upeita kuvia – vau!
- Kuningas Charlesilla oudot vessasäännöt
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Naimisiin menneeltä Auri Kanaselta ikäviä uutisia
- Huh mikä yhdennäköisyys! Kerttu Rissanen on kuin ilmetty äitinsä ja mummonsa!
- Peppukuningatar Erna Husko: järisyttävä muodonmuutos
- Helmi Loukasmäki julkaisi häkellyttävän upeita kuvia – vau!
- Huh! Allsång på Skansenin ruotsalaiskatsojilta suoraa puhetta Lindasta ja Petestä
- Kuningas Charlesilla oudot vessasäännöt