Suomalaiset vievät IKEA:n konseptin vielä pidemmälle
Suomalainen huonekaluvalmistaja Isku Koti Oy on uudistamassa myymälöitään ympäri Suomen. Jokaiseen Isku-myymälään rakennetaan 3 h + k käsittävä, 63 m2:n suuruinen ”mallikoti”, jossa asiakkaat voivat tarkastella kalusteita todellisessa mittakaavassa ja kodinomaisina sisustuskokonaisuuksina. Toisin kuin IKEA:n vastaavissa kokonaisuuksissa, Iskun mallikotien olennaisena osana on kodin pintojen värimaailma ja värien sovittaminen kalustamiseen. Mallikodit sisustetaan Iskun, Keittiömaailman ja Tikkurilan tuotteilla. Jatkossa sisustus tulee uudistumaan kahdesti vuodessa uusimpien trendien mukana.
Tikkurilan tuotteet näkyvät mallikotien seinillä, osa näyttävinä erikoispintoina ja osa tavanomaisempina maalipintoina. Seiniä on tapetoitu Tunto Maalattavilla Struktuuritapeteilla ja maalattu mm. Taika Helmiäismaalilla ja -lasyyrilla, Tunto Kivellä, Harmonylla, Jokerilla ja Lujalla. Tuotteet ja värisävyt ovat nähtävillä seiniin kiinnitetyissä pienissä kylteissä. Mallikodeista löytyy myös Tikkurilan oppaita ja esitteitä.
Yhteistyön myötä kotiensa uudistamisesta innostuneet, sisustus- tai remonttisuunnitelmia tekevät kuluttajat kohtaavat Tikkurilan inspiroivia erikoistuotteita myös rautakaupan ulkopuolella. Isku Kodin siistit, korkeatasoiset myymälät tarjoavat hyvän kohtaamispinnan. Lisäksi Iskun ja Tikkurilan arvostetut, suomalaiset brändit tukevat hyvin toinen toisiaan.
Uudistetut myymälät on jo avattu Lahdessa, Espoossa ja Tampereella, Jyväskylässä ja Joensuussa. Rakennustyöt edistyvät myymälä kerrallaan siten, että kesän aikana kaikki 22 myymälää Suomessa avautuvat uudella ilmeellä.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Kuningas Charlesilla oudot vessasäännöt
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Kasinorakastajan blogi: Peliautomaattien propaganda
- TTK-spekulointi kiihtyy – ovatko nämä julkkikset seuraavat tähtioppilaat?
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”
- Janni Hussilta ja Sointu Borgilta shokkiuutinen: ”Breikki”
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Martina Aitolehti: konkurssi!
- Sara Sieppi repäisi – vau, mikä muodonmuutos!
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Kuningas Charlesilla oudot vessasäännöt
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Kruununprinssi Haakonilta ja Mette-Maritilta vihdoin ilouutinen
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”