Näin monta kertaa kuussa miehen pitäisi saada siemensyöksy
Aiemmin tänä vuonna eräs texasilainen poliitikko ehdotti lakia, joka olisi tehnyt miesten harrastamasta omasta kivasta laitonta. Uusi tutkimus kuitenkin todistaa, että miehiä pitäisi jopa rohkaista ottamaan ohjat omiin käsiin, jos makuuhuoneen puolella ei ole riittävästi aktiviteettia.
Harvardin yliopiston tutkijat selvittelivät siemensyöksyjen vaikutusta eturauhassyövän kehittymiseen. Eturauhassyöpä on yksi yleisimmisistä miesten syövistä. Sen oireita ovat muun muassa virtaamistiheyden lisääntyminen, vaikeudet virtsata seisaaltaan ja tunne siitä, ettei rakko tyhjene kokonaan.
Tärkeitä tekijöitä eturauhassyövän estämisessä ovat ruokavalio, liikunta ja säännölliset lääkärikäynnit. Uusi tutkimus todistaa, että myös seksuaalinen aktiivisuus vähentää eturauhassyövän riskiä.
Tutkimuksessa selvitettiin yli 30 000 miehen seksitottumuksia. Miehillä, jotka saivat siemensyöksyjä useammin, oli pienempi todennäköisyys saada eturauhaskasvaimia.
Tutkijoiden mukaan tulokset ovat vahva todistus siitä, että ejakuloinnilla on tärkeä rooli eturauhassyövän estämisessä.
Tutkijat jopa antoivat tarkan luvun suositellulle ejakulointien määrälle. Tutkimuksen mukaan 21 siemensyöksyä kuukautta kohti vähensi eturauhassyövän riskiä jopa 33 prosenttia. Tutkijat eivät ole täysin varmoja siitä, miksi siemensyöksyt estävät syöpää, mutta heidän teoriansa mukaan se saattaa puhdistaa myrkyllisiä aineita kehosta.
Avain syövän välttämiseen on myös terveellinen ruokavalio. Erityisesti tomaattien, kahvin ja kasviperäisten rasvojen uskotaan auttavan eturauhassyövän estämisessä.
Lähde: Ladbible
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Shirly Karvinen juhli synttäreitään: ”Uudet tissit”
- Arttu Wiskari pudotti shokkiuutisen
- Kasinorakastajan blogi: Hyviä muutoksia ja ihmeellistä lässytystä
- Jari-Matti Latvalalta suhdeuutinen – onko rallitähti lopulta pysyvän kumppanin?
- Aleksi Valavuori väitti hoitaneensa verovelkansa – ulosottorekisterissä näkyy yhä yli miljoona euroa
- Hymy: Tauski Peltonen kiidätettiin leikkaukseen – sisäinen verenvuoto!
- Suvi Teräsniskalta yllätysilmoitus! Pitkä perinne katkeaa
- Oho! Jari-Matti Latvalaa uhkaa linnatuomio!
- Sara Sieppi laittoi ökykotinsa myyntiin – katso kuvat!
- Kuningatar Mette-Maritin tilassa on ilmennyt komplikaatioita
- Hymy: Tauski Peltonen kiidätettiin leikkaukseen – sisäinen verenvuoto!
- Kuningatar Mette-Maritin tilassa on ilmennyt komplikaatioita
- Sara Sieppi laittoi ökykotinsa myyntiin – katso kuvat!
- Jari-Matti Latvalalta suhdeuutinen – onko rallitähti lopulta pysyvän kumppanin?
- Suvi Teräsniskalta yllätysilmoitus! Pitkä perinne katkeaa
- Oho! Jari-Matti Latvalaa uhkaa linnatuomio!
- Oho! Sointu Borg vaihtaa nimensä
- Sara Siepin Pyry-rakas kävi pyllyyn kiinni vaunulenkillä – katso kuvat!
- Vau! Tältä näyttää Tarja Turusen tytär!
- Huh! Amanda Harkimo joutui ulosottoon – isän hautajaiset vieläkin maksamatta