UE BOOM -matkakaiutin rokkaa Kenny Scharfin taidekuoseissa
http://youtu.be/kwSzsCMLghc
Logitechin omistama Ultimate Ears on lyöttäytynyt yhteistyöhön legendaarisen newyorkilaisen katutaiteilijan Kenny Scharfin kanssa. Yhteistyön hedelmänä on syntynyt erikoiskuosein kuvitettu Blablobs UE BOOM -matkakaiutin.
Yhteistyö on ensimmäinen laatuaan UE BOOM -matkakaiuttimien yksilöllisten pintakuvioiden saralla. Se heijastaa niin Kenny Scharfin kuin Ultimate Earsin energistä ja elinvoimaista tyylisuuntaa. Scharf on mullistanut New Yorkin kaupungin taidemaailmaa 1980-luvun alusta lähtien tekemällä värikkäitä hahmoja ja ainutlaatuista katutaidetta. Nyt hänen abstraktia ja surrealistista taidettaan nähdään myös UE BOOM -kaiuttimissa.
– Yhteistyö Kennyn kanssa summaa olennaisesti Ultimate Earsin mission, kommentoi Ultimate Earsin toimitusjohtaja Rory Dooley.
– Yksinkertaisimmillaan musiikki ja taide ovat meidän jokaisen henkilökohtaisia ilmaisukeinoja, joilla viestimme maailman kanssa, Dooley sanoo.
Viime vuonna markkinoille tuotu UE BOOM on sylinterimuotoinen kaiutin, joka tuottaa ääntä 360 asteen säteellä. Lisäksi ladattava, jopa viidentoista tunnin akunkestolla varustettu UE BOOM on pinnoitettu vettä ja likaa hylkivällä plasmapinnoitteella. Nämä ominaisuudet yhdessä Scharfin urbaanin tyylin ja scifi-vivahteiden kanssa muodostavat täydellisen tuotteen, jossa yhdistyy taiteellisuus, musiikki ja upea muotoilu.
Muiden newyorkilaistaiteilijoiden, kuten Keith Haringin ja Andy Warholin, aikalaisena kasvanut Scharf on yhä edelleen tuottelias ja ajankohtainen tekijä. Hänet tunnetaankin aktiivisesti luovana ja yhteistyötä lukuisten medioiden kanssa tekevänä taiteilijana.
Blablobs UE BOOM tulee myyntiin maaliskuun aikana 199 euron suositushintaan.
Kenny Scharf – yksi legendoista
Kenny Scharf nousi julkisuuteen 1980-luvulla yhdessä ystäviensä ja aikalaistensa kanssa. Näistä tunnetuimpia ovat Jean-Michel Basquiat ja Keith Haring. Scharf oli jo aikanaan pioneeri taiteilijoiden joukossa ja hän yhdisti katukulttuuria valtavirtataiteeseen tuoden pop- ja sarjakuvaviittauksia tekemiinsä veistoksiin, maalauksiin ja muihin taideinstallaatioihin.
Scharfin tavaramerkiksi muodostui hänen jäljittelemätön ikoninen kuvatyylittely nykytaiteen saralla. Scharfin töitä on myös useissa julkisissa ja yksityisissä kokoelmissa. Hänen näyttelyitään on järjestetty niin museoissa kuin eri instituuteissa, joita ovat olleet esimerkiksi Whitney Museum of American Art, Eli Broad Foundation, MOCA Los Angeles ja Stedelijik Museum.
Scharf on yhä edelleen luonut ainutlaatuisia projekteja, kuten ensimmäistä kertaa jo vuonna 1985 nähty mustan valon diskoinstallaatio Cosmic Cavern. Vuonna 2010 Scharf teki yhteistyötä Tony Goldmanin ja The Holen kanssa luodessaan laajan seinämaalauksen Houston Streetin ja Boweryn kadunkulmaan. Lisäksi Scharf on luonut useita spray-maalattuja kauppojen ikkunaluukkuja ympäri Manhattania osana Mediacy Groupin järjestämää Gatescapes-taideohjelmaa. Keväällä 2011 hänen töitään esiteltiin Art in the Streets -näyttelyssä Los Angelesin nykytaiteenmuseossa. Scharf asuu ja työskentelee Los Angelesissa, Yhdysvaltojen Kaliforniassa.
LUE MYÖS:
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Kohukäänne! IL: Milan Jaff paljasti täysin uutta tietoa karkotuksestaan
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
- Matias Petäistö yltyy nimittelemään Archie Cruzia
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Kohukäänne! IL: Milan Jaff paljasti täysin uutta tietoa karkotuksestaan
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”
- Nyt puhuu Olivia Oraksen Johanna-äiti
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!