Jälleen yksi rattijuoppo aiheutti kuolonkolarin!
Inkoon Degerbyssä tapahtui lauantai-iltana rattijuopon aiheuttama traaginen kuolonkolari.
Poliisin mukaan mies teki maantiellä vaarallisen ohituksen ja törmäsi päin vastaan tullutta autoa. Törmäyksessä kuoli naishenkilö.
Iltalehti on saanut tapauksesta lisätietoja Poliisin tutkinnanjohtaja Ilkka Kantolalta, jonka mukaan rattijuoppo ajoi huomattavaa ylinopeutta.
– Se on tapahtunut vastaantulijan kannalta niin nopeasti, ettei hän oikein ehtinyt tehdä mitään, Kantola kertoi Iltalehdelle.
Vastaan tulleessa autossa oli keski-ikäinen nainen ja kaksi muuta aikuista, jotka nimien perusteella voivat Kantolan mukaan olla sukua toisilleen. Onnettomuuudessa menehtynyt nainen istui kuljettajan vieressä.
Epäilty on päälle 40-vuotias helsinkiläinen mies, joka puhalsi tapahtumapaikalla yli kaksi promillea. Poliisi epäilee häntä törkeästä rattijuopumuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä kuolemantuottamuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Kantola ei vielä tiennyt, mistä syystä mies on menettänyt ajo-oikeutensa ja onko hänellä aiempia rattijuopumuksia. Poliisi pidätti hänet maanantaina, kun hän pääsi pois sairaalasta ja häntä kuulusteltiin tiistaina.
Viimeksi rattijuopoista keskusteltiin laajemmin heinäkuussa, kun poliisia paennut rattijuoppo aiheutti keski-ikäisen pariskunnan kuoleman Mäntyharjulla. Rattijuoppo myös kuoli rajussa yhteentörmäyksessä.
Rattijuoppo-ongelma on Suomessa hyvin haastava. Esimerkiksi maanantaina poliisi pysäytti pelkästään Lappeenrannassa neljä rattijuoppoa: 55-vuotias mies (1,12 promillea, 25 vuotias mies (1,7 promillea), 20-vuotias mies (oli käyttänyt amfetamiinia) ja 20-vuotias nainen (epäilllään rattijuopumuksesta sekä huumausaineen käyttörikoksesta).
Lähde: Iltalehti
Kuvituskuva: Pixabay
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ritalta suoraa puhetta – Aki Manninen nimitteli vaimoaan paskasäkiksi
- Jösses! Prinssi Georgen ulkonäkö herättää nyt huomiota – katso kuvat
- Karita Tykkä avautuu riidasta Nanna Karalahden kanssa – suoraa puhetta
- Mikko Koivu ulos TPS:n valmennustiimistä: ”Mikko tajusi asian jo lokakuussa”
- Joel Harkimo paljastaa jymy-yllätyksen
- Kasinorakastajan blogi: Pelaamisen kaksoisstandardit
- Nanna Karalahden ja Karita Tykän riidassa shokkikäänne!
- Vau! Kastanja Rauhalalta yllättävä ilmoitus
- Ex-prinssi Andrew jatkaa huonoa käytöstään – perheenjäsen piti puhuttelun
- Joel Harkimo upeassa naisseurassa – Vau!
- Vau! Kastanja Rauhalalta yllättävä ilmoitus
- Janni Hussi häpesi omissa häissään: ”Se oli yksi kuumottavimmista hetkistä”
- Archie Cruz avautuu: ”V***u mikä mätisäkki”
- Joel Harkimo upeassa naisseurassa – Vau!
- Jösses! Prinssi Georgen ulkonäkö herättää nyt huomiota – katso kuvat
- Nanna Karalahden ja Karita Tykän riidassa shokkikäänne!
- Ritalta suoraa puhetta – Aki Manninen nimitteli vaimoaan paskasäkiksi
- Ex-prinssi Andrew jatkaa huonoa käytöstään – perheenjäsen piti puhuttelun
- Joel Harkimo paljastaa jymy-yllätyksen