Soitettiinko sinulle tästä numerosta? Älä vain soita takaisin!
Kuka pitää puhelinmyyjistä, käsi ylös! Sen lisäksi, että tekopirteät puhelinmyyjät yrittävät sinnikkäästi kaupitella sinulle jotain mitä et tarvitse etkä halua, liikkeellä on huijareita, jotka yrittävät rahastaa sinua tyhjästä. Voit esimerkiksi puhelun aikana ”ostaa” tietämättäsi jonkin palvelun, tai jos päätät tilata jotain, et ole saanut sitoumuksestasi riittäviä tietoja.
Vielä kierompi huijaus on sellainen, jossa sinua laskutetaan suurinumeroisesti soittamisesta takaisin numeroon, josta sinulle on soitettu. Soitto tulee tuiki tavalliselta näyttävästä kännykkä- tai jopa lankapuhelinnumerosta. Puhelimesi hälyttää vain kerran tai kaksi, joten todennäköisesti et ehdi vastata siihen. Jos soitat numeroon takaisin, puhelinlaskustasi voi löytyä jopa satojen eurojen yllätys. Kaiken lisäksi tätä väärin perustein sinulta vaadittavaa laskua tullaan perimään hyvin aggressiivisesti perintätoimiston avustuksella.
Alla Facebookista ja Kuka soitti -palvelusta kerättyjä varoittavia kommentteja Helsingin suuntanumeron omaavasta lankapuhelinnumerosta +358 9 315 86060.
”Tuntematon numero +358931586060 oli yrittänyt soittaa, mutta ajelin juuri autolla niin en voinut vastata. Koska minulla on tapana selvittää ATK:n avulla kaikki mahdolliset tiedot tuntemattomista numeroista ennen kuin soitan takaisin, löysinkin sitten mielenkiintoista tietoa.
Kyseessä on joku huijarifirma, joka katkaisee kuulemma heti puhelun jos siihen vastaa ja sitten jos soittaa sinne takaisin niin kuulemma saattaa tulla 112 € -370 € vuosisopimus jostain tyhjästä.
Eli jos tommoinen on soittanut niin ÄLKÄÄ SOITTAKO TAKAISIN!!!”
”Elä soita ainakaan takaisin tähän numeroon! Soittamalla saat puhelinlaskuun kolmenumeroisen yllärin.”
”Tämän yrityksen toimintatapaan on kuulunut mm. se, että he soittavat esim. pienyrittäjille ’tietojen tarkistusta’ varten ja lähettävät sitten myöhemmin laskun perään muka suullisesti solmitusta sopimuksesta.
Ihmiset eivät tiedä solmineensa sopimusta, mutta perässä tuleekin jopa useiden satojen eurojen lasku ja agressiiviset perintätoimet.
Luin tapauksista, joissa henkilöt olivat kieltäytyneet tilaamasta mitään, mutta olivat saanet ~280 euron laskun joka tapauksessa. Kommenttien mukaan yritys vastustaa ’sopimuksen’ purkua vetoamalla suulliseen sopimukseen ja uhkaa jatkotoimilla jne. Laittavat nopeasti laskun ja useita huomautuksia huomautusmaksuineen ja uhkaavat perinnällä. Pienyrittäjillä vaarana luottotietojen menetys, johon tämä painostus ilmeisesti perustuu.”
LUE MYÖS:
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Sara Sieppi avautuu treffeillä Pysy Soirin kanssa: ”Minusta olisi ihan hirveää…”
- Yle: Tällä helsinkiläisklinikalla Olivia Oraksen rasvaimu tehtiin – poliisi aloitti esitutkinnan
- Kuningas Charlesilta vihdoin lausunto Meghanin ja Harryn paluumuutosta: ”Heidän henkilökohtainen asiansa”
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Näin Veronica Verho suoriutui TTK:sta – katsojat laukovat suorat sanat
- Helena Koivulta täysin poikkeuksellinen avautuminen lapsista
- Robin Packalen julkaisi vihdoin hääkuvan – vau, mikä morsian!
- Toni Wirtasen ja Tuukka Temosen riitaisat välit: ”Ei me nyt hirveesti hengailla”
- Yle: Tällä helsinkiläisklinikalla Olivia Oraksen rasvaimu tehtiin – poliisi aloitti esitutkinnan
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Toni Wirtasen ja Tuukka Temosen riitaisat välit: ”Ei me nyt hirveesti hengailla”
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Näin Veronica Verho suoriutui TTK:sta – katsojat laukovat suorat sanat
- Shirly Karvinen juhli synttäreitään: ”Uudet tissit”
- Kasinorakastajan blogi: Hyviä muutoksia ja ihmeellistä lässytystä
- Helena Koivulta täysin poikkeuksellinen avautuminen lapsista
- Suvi Teräsniskalta yllätysilmoitus! Pitkä perinne katkeaa
- Harryn ja Meghanin tuska: mistä kaivetaan rahat ökyilyyn?