IL: Arman Alizadin avovaimo Senay Coco tuli Suomeen turvapaikanhakijana – Loi itselleen huikean uran kovalla työllä
Meikkaaja ja stylisti Senay Coco, 33, ja mediapersoona Arman Alizad, 49, odottavat ensimmäistä yhteistä lastaan. Senaylla on edellisestä suhteestaan kaksi lasta ja Armanilla on edellisestä liitostaan kolme lasta.
Senay on työskennellyt jo pitkään meikkaajana ja stylistina, mutta lähtökohdat yrittäjyyteen olivat erilaiset, kuin monen muun, kertoo Iltalehti.
Perhe asui Kosovossa, kun Senay oli viisivuotias. Yhteisen katon alla asui useampi sukupolvi, kuten Senayn isän vanhemmat ja siskot.
Ajat olivat perheelle vaikeat ja he lähtivät lopulta Suomeen hakemaan turvapaikkaa. Matka taitettiin bussilla ja se kesti viikkoja.
— Vanhempani katsoivat sitä ennen kartasta, että missä Suomi on. Heillä ei ollut mitään tietoa siitä, että millaiseen maahan olimme muuttamassa, kertoi Senay Iltalehdelle.
Tuohon aikaan Senay puhui pelkästään turkkia ja suomenkielen opettelu alkoi kuumeisesti. Vanhemmat saivat töitä siivousalalta.
— He siivosivat rautatieasemaa öisin, jotta he eivät joutuneet olemaan päivisin poissa kotoa, kun me lapset olimme vielä pieniä. Viideltä aamulla he lähtivät töistä kotiin ja nukkuivat silloin, kun olimme koulussa ja päiväkodissa.
— He eivät halunneet elää sosiaalituilla, eivätkä he osanneet vain olla kotona, sillä he olivat aina käyneet töissä.
Senay on perinyt kovan työmoraalin vanhemmiltaan ja vaikka hän sai esikoisensa jo 23-vuotiaana, ei se estänyt häntä luomasta uraansa. Hän on työskennellyt urallaan monien suomalaistähtien kanssa ja tekee nyt BrowBarissa Helsingissä meikkejä ja kulmakarvojen laminointia.
Arman ja Senay Amsterdamissa. Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä. Lähde: Iltalehti
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Kasinorakastajan blogi: Peliautomaattien propaganda
- TTK-spekulointi kiihtyy – ovatko nämä julkkikset seuraavat tähtioppilaat?
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”
- Janni Hussilta ja Sointu Borgilta shokkiuutinen: ”Breikki”
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Martina Aitolehti: konkurssi!
- Näyttelijä Kari Sorvali on kuollut – puoliso Miitta Sorvali kertoo viimeisistä kuukausista
- Huh! Jere Karalahti jouduttiin poistamaan festareiden VIP-alueelta – katso video ja kuvat
- Poliisit pysäyttivät taas Susanna Penttilän panobussin – festivaaleilla ikävä välikohtaus
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Erika Vikmanilta raju tilitys voinnista: ”Mielenterveyteni oli pahassa paikassa”
- Kruununprinssi Haakonilta ja Mette-Maritilta vihdoin ilouutinen
- Sara Sieppi repäisi – vau, mikä muodonmuutos!