Perintäyhtiö pakoili haastemiestä – Taavitsainen: ”Tehdään loppu perintäyhtiöiden laittomuuksista!”
Kansainvälisen perintäyhtiön Alektumin Suomen toimisto menetti tällä viikolla toimilupansa, mutta on voinut jatkaa toimintaansa pakoilemalla tiedonantoa asiasta.
– Tällä viikolla olemme nähneet Suomessa erikoisen näytelmän, kun kansainvälinen laitonta perintää tekevä riistoperintäjätti Alektum on pakoillut haastemiestä, jonka tehtäväksi annettiin viedä tiedonanto yritykselle sen toimiluvan menettämisestä. Haastemiehelle tehtävä tuli sen vuoksi, ettei yhtiö suostunut allekirjoittamaan Postin jälkuittausta, kommentoi SDP:n kansanedustaja, Ulosottoon joutuneiden tukijat Eduskunnassa -ryhmän puheenjohtaja Satu Taavitsainen.
– Tiedonanto haastemiehen toimesta saatiin annettua 10.1.2019 ja näin Alektumilla ei ole enää oikeutta harjoittaa perintätoimintaa Suomessa. Piste.
– Olen lukenut 13-sivuisen päätöksen, jossa selkeästi kuvataan kaikki Alektumin tekemät laittomuudet. Toivottavasti aluehallintovirasto tarkistaa kaikkien uusien perintäyhtiöiden hakemukset hyvin tarkkaan, jotta nämä samat henkilöt eivät perusta uutta firmaa Suomeen ja jatka laitonta menettelyyän, Taavitsainen sanoo.
Taavitsaisen mukaan Alektumin toimiluvan peruuttaminen on merkittävä läpimurto taistelussa häikäilemättömiä kansainvälisiä perintäyhtiöitä vastaan.
– Alektum toimii 16 maassa ja tietääkseni Suomi on ensimmäinen maa, joka peruutti Alektumin luvan harjoittaa perintätoimintaa. Myös EU:n tasolla näihin kansainvälisiin perintäyhtiöihin on puututtava, vaatii Taavitsainen ja antaa vinkin kaikille eurovaaliehdokkaille.
– Perintäyhtiöt perivät jatkuvasti vanhentuneita ja keksittyjä laskuja, laittavat laittomasti laskuihin liian suuria perintäkuluja, laiminlyövät tiedonantovelvollisuutensa, eivät yhdistä velkoja, pitkittävät perintää ja aiheuttavat koko ajan suomalaisille tarpeettomia kuluja, huolta, murhetta, talousvaikeuksia ja ulosottoon joutumista, sanoo Taavitsainen.
– Ruotsin televison uutisen mukaan Alektum pitää aluehallintoviraston päätöstä virheellisenä ja aikoo valittaa siitä Helsingin hallinto-oikeuteen. Pyydän kaikkia niitä kansalaisia, jotka ovat joutuneet Alektumin laittoman toiminnan uhriksi, auttamaan nyt Suomen aluehallintoviranomaista ja kantelemaan Alektumin toiminnasta, jotta viranomainen saa riittävästi materiaalia ja näyttöä mahdollista oikeudenkäyntiä varten. Laittakaa kantelut osoitteeseen [email protected], pyytää Taavitsainen.
Taavitsainen toivoo, että Suomessa aletaan suhtautua negatiivisesti sellaisten yritysten ja yhteisöjen palveluiden käyttämiseen, jotka käyttävät Alektumin kaltaisia kansainvälisiä perintäyhtiöitä laskujensa perijänä.
– Kuvastaa yrityksen epäeettistä ja moraalitonta ajattelutapaa käyttää laittomasti toimivaa yritystä laskujensa perijänä, moittii Taavitsainen ja kannustaa yrityksiä ottamaan perinnän omiin käsiinsä.
– En lepää ennen kuin tämä laiton perintätoiminta saadaan loppumaan Suomessa. Meidän pitää toimia samalla asenteella kuin kirjailija Dante, joka Jumalainen näytelmä -teoksessaan varasi helvetistä oman erityisen paikan niille, jotka harjoittivat elinaikanaan koronkiskontaa.
STT
Kuva: SDP
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä hän vihdoin on! Uudesta TTK-juontajasta julkaistiin paljastusvideo
- Aki Mannisen salasuhde paljastui – ”Oli kokemus pettämisestä”
- Arja Korisevalta paljastus parisuhteesta: ”Pyydän apua”
- Keikkajärjestäjä lataa suorat sanat Jari Sillanpäästä: ”Voi sanoa, että Jarin suosio on…”
- Kasinorakastajan blogi: Märkiä unelmia ja pimeää huumoria
- Sirpa Selänne lomaili ilman Teemua – Avautui perheen tilanteesta
- Onko tässä uusi TTK-juontaja? Katja Ståhl paljastaa tilanteen
- Saku Koivu laittoi ökylukaalinsa myyntiin – katso hulppeat kuvat!
- Jari Sillanpää oli jäädä rekan alle – ”Olin nauttinut liikaa alkoholia”
- Ihanaa! Kaisa Mäkäräiseltä ilouutinen!
- Tanssii tähtien kanssa: Uudet kasvot paljastuivat!
- Ihanaa! Kaisa Mäkäräiseltä ilouutinen!
- Keikkajärjestäjä lataa suorat sanat Jari Sillanpäästä: ”Voi sanoa, että Jarin suosio on…”
- Arja Korisevalta paljastus parisuhteesta: ”Pyydän apua”
- Dannylta järkyttävä paljastus Ankista – ikonisella laulajalla oli kammottava kohtalo
- Sirpa Selänne lomaili ilman Teemua – Avautui perheen tilanteesta
- Helena Koivulta suoraa puhetta oikeuden päätöksestä
- Jari Sillanpää oli jäädä rekan alle – ”Olin nauttinut liikaa alkoholia”
- Veritulpan saanut Hannele Lauri: Tämä on todellinen tilanne
- Onko tässä uusi TTK-juontaja? Katja Ståhl paljastaa tilanteen