Energiajärjestö varoittaa: Maailmalla enää puoli vuotta aikaa estää ilmastokriisi
Kansainvälisen energiajärjestön toiminnanjohtaja Fatih Birol on varoittanut, että maailmalla on vain puoli vuotta aikaa estää hiilidioksidipäästöjen nousu ja ilmastokriisi.
– Tämä vuosi on viimeinen mahdollisuutemme, jos haluamme välttää hiilidioksidipäästöjen nousun, Birol toteaa brittilehti Guardianille antamassaan haastattelussa.
Ilmasto sai hetken lepotauon, kun koronapandemian takia asetetut rajoitukset laskivat päästöjä globaalisti. Rajoitusten keventäminen on kuitenkin alkanut palauttaa hiilidioksidipäästöjä takaisin normaalille tasolle. Muutos on tapahtunut niin nopeasti, että päästöjen on pelätty ylittävän pandemiaa edeltävät tasot.
Keskeinen ratkaisu Kansainvälisen energiajärjestön mukaan on valtioiden elvytyspaketit, joilla ne pyrkivät pelastamaan taloutensa koronapandemian vaikutuksilta.
Birol väittää, että jos niillä kannustetaan vihreää energiaa ja vihreitä työpaikkoja tukevia uudistuksia, on päästöjen nousu mahdollista estää.
Hän muistuttaa, että toimettomuudella on vakavat seuraukset.
–Jos emme ryhdy toimiin, näemme varmasti päästöjen palautumisen. On hyvin vaikea nähdä, miten päästöjä enää tuodaan tulevaisuudessa alas, jos ne nyt palautuvat.
- TTK: Jaakko ja Kastanja vaihtoivat suudelman
- Näin tyrmäävältä eläkkeelle jäänyt Katri Helena näyttää nyt!
- Janne Saarisen shokkierosta uutta tietoa – exältä paljonpuhuva kommentti
- Christoffer Strandbergin ja TTK-opettajan suhde syveni: ”Tuntui kuin…”
- Jutta Urpilainen majailee nykyään Qatarissa – haukkuu Suomen lyttyyn
- Freemanilta yllättävä paljastus Paula Koivuniemestä
- Linnan juhlien tämän vuoden teema julkaistiin – Nämä supertähdet esiintyvät juhlissa
- Pyhimys tuomittiin – samalla paljastuivat skandaaleissa rypevän artistin tulot
- Suzanne Innes-Stubb häikäisi jälleen tyylillään – katso kuva!
- Helena Koivulta raju tilitys: ”Kaikkea ei ole vielä kerrottu”