Kahden lapsen elimistöstä löytyi kokaiinia heidän syötyä karkkia koulussa
Yhdysvalloissa poliisi tutkii tapausta, jossa kaksi lasta sairastui vakavasti syötyään karkkia koulussa. Lapset kertoivat luokkatovereidensa tarjonneen heille makeisia. Pian toinen lapsista kuljetettiin ambulanssilla sairaalaan. Vanhempien mukaan lääkärit löysivät lasten elimistöstä kokaiinia.
– Poikani ei reagoinut ja hänen jalkansa olivat voimattomat, hän ei voinut kävellä. Hänen jalkoihinsa sattui. Hän kertoi minulle, ettei voi hengittää. Säikähdin, ja käskin koulua kutsumaan välittömästi ambulanssin, pojan äiti Yolanda Washington kertoi.
Toinen oppilas kertoi äidilleen oireistaan koulun jälkeen.
– Hänen suunsa turtui noin puoleksi tunniksi tai 45 minuutiksi, pojan äiti Cathy Glass totesi.
Washingtonin mukaan lapset olivat syöneet karkkeja, joiden sisällä oli kokaiinia. Molemmat lapset olivat seitsemännellä luokalla, eli noin 12-13-vuotiaita.
Koulu on vahvistanut tapaukset. Koulun edustaja kertoi heidän oppineen tapahtumista ja tarjoavan jatkossa sekä opettajille että oppilaille huumevalistusta.
Tiedossa ei ole, kuinka oppilas sai huumekarkit haltuunsa.
– Jonkun on oltava vastuussa, ehkä karkin antaneen lapsen vanhemman. Sen täytyi tulla jostakin, Washington sanoi.
Lähde: Fox59
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Onko Sarah Ferguson päästään sekaisin? Hullu suunnitelma rahan saamiseksi
- Kastanja Rauhala avautuu romantiikasta: ”Yllättävänkin herkkä ja romanttinen”
- Janni Hussille kävi huonosti deittisovelluksessa
- Helena ja Mikko Koivun huoltajuusriita jatkuu rajuna – tämä on tilanne
- Shirly Karvinen puhuu suunsa puhtaaksi erosta Sannin kanssa: ”Tuntuu raskaalta”
- Helena Koivu valitti – ei mennyt nappiin
- Kastanja Rauhala puhuu vihdoin: ”Kaikki hyvä loppuu aikanaan”
- Kasinorakastajan blogi: Uusi rahapelilaki ja valvonta – missä mennään?
- Antti Holma avautuu diagnoosistaan: ”Mieluummin olisin syövän ottanut”
- Lunta tupaan Helena Koivulle – Maaoikeudelta karvas päätös