
Toyota kehittää sähköautoa, jota ei tarvitse ladata koskaan
Yksi maailman suurimmista autonvalmistajista, Toyota, suunnittelee kovalla tohinalla sähköautoa, jota ei tarvitsisi ladata koskaan.
Toyota on Bloombergin mukaan rakentanut Prius-mallistaan prototyypin, joka kulkee noin 56 kilometriä lataamatta. Prototyypissä on 1 100 käyntikortin kokoista aurinkokennoa.
Toyotan tähtäimessä on auto, joka voi kulkea periaatteessa ikuisesti ilman lataamista, edellyttäen että aurinko paistaa, sillä se saa virtansa auringosta.
Toyota kehittää hanketta yhdessä Sharpin sekä uusien energiamuotojen kehittämisorganisaation NEDO:n kanssa.
Sähköautoja täytyy aina ladata jossakin latauspisteessä, mutta aurinkoenergialla kulkevalla autolla tästä rajoitteesta päästään eroon. Aurinkosähköauton ongelmana tällä hetkellä on kuitenkin tehokkuus. Kehittäjien mukaan riittävän kustannustehokkaan tekniikan kehittämiseen voi vielä mennä kymmeniä vuosia.
Toyotan ja Hyundain tällä hetkellä tarjoamat auton kattoon asennettavat aurinkokennot riittävät juuri ja juuri auton äänentoistojärjestelmän pyörittämiseen. Lisäksi kennot lataavat virtaa vain silloin, kun auto on paikallaan. Näistä kennoista saadaan virtaa vain noin 6 kilometrin matkaa varten.
Kehitys on kuitenkin nopeaa, sillä Sharpin uusimpien kennojen muuntoteho on 34 %, kun edellisillä kennoilla se oli 20 %. Uudet kennot ovat lisäksi niin ohuita (0,03 mm), että niitä voi asentaa myös auton kaareville pinnoille ja ne voivat ladata silloinkin, kun auto on liikkeellä.
Toyota Prius -prototyypillä voi maksimissaan 50 kilometriä päivässä ajaa neljänä päivänä viikossa ilman lataamista.
Alla video prototyypistä.
Lähde ja kuva: Bloomberg
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- STT: Entinen kansanedustaja Tom Packalén pahoinpideltiin helsinkiläisessä luksusravintolassa – ”Minulla meni taju saman tien”
- Presidentti Tarja Halonen Helsinki Pride -tapahtuman suojelijaksi
- TTK-tähti Anniina Koivuniemi paljasti iloisen perheuutisen
- Kesäterassi-keskusteluohjelma palaa ruutuun – heidät nähdään tulevana kesänä vieraana!
- Muistatko vielä Antti Rinteen pekonipastan? Tässä kohuresepti, joka sisältää yli 10 000 kilokaloria
- Lähes 20 vuotta sinkkuelämää viettänyt Cristal Snow on päättänyt antaa rakkaudelle mahdollisuuden – ”Aion mennä baareihin ja flirttailla”
- Teemu Packalén joutuu isoon leikkaukseen – ”Valehtelisin, jos sanoisin, ettei mua jännitä”
- Jesse Kaikuranta yllättää romanttisella kuvalla – löysikö suosikkilaulaja rinnalleen uuden kumppanin?
- Tässä ovat Love Island Suomen upeat sinkut – mukana muun muas TikTok-tähtiä ja wellnessmalli
- Kasinorakastajan blogi: Toukokuun parhaat uudet pelit
- Jesse Kaikuranta yllättää romanttisella kuvalla – löysikö suosikkilaulaja rinnalleen uuden kumppanin?
- TTK-tähti Anniina Koivuniemi paljasti iloisen perheuutisen
- Kristiina Komulainen avautuu ikävästä välikohtauksesta tuntemattoman naisen kanssa – ”Kyseessä rikos tai parikin nimikettä”
- Muistatko vielä Antti Rinteen pekonipastan? Tässä kohuresepti, joka sisältää yli 10 000 kilokaloria
- STT: Entinen kansanedustaja Tom Packalén pahoinpideltiin helsinkiläisessä luksusravintolassa – ”Minulla meni taju saman tien”
- Teemu Packalén joutuu isoon leikkaukseen – ”Valehtelisin, jos sanoisin, ettei mua jännitä”
- NHL-tähti Patrik Laineen uusi rakas on näyttävä fitnessmalli, joka koki suuren tragedian 14-vuotiaana – katso kuvat kaunottaresta!
- Mika Salolta rajuja syytöksiä ex-kumppanistaan: ”Soittelee, haukkuu, uhkailee ja vainoaa”
- Kesäterassi-keskusteluohjelma palaa ruutuun – heidät nähdään tulevana kesänä vieraana!
- Miss Suomi -kilpailun semifinalistit on valittu – mukana muun muassa Rantabaari-sarjasta tuttu näyttelijä, transnainen ja oikeustieteen opiskelija!