Varokaa vihaisia variksia ja lokkeja – Anne-Mari joutui rajun hyökkäyksen kohteeksi!
Kesän lämpimien säiden myötä myös pesimäkauden ilmiöt tulevat tutuiksi, kun etenkin varikset ja lokit suojelevat poikasia reviirillään.
Helsingin seudulla uutisoitiin koiranulkoiluttajasta, joka joutui variksen hyökkäyksen kohteeksi. Lintu oli iskenyt Aurinkolahdessa asuvan Anne-Mari Raiviston takaraivoon kesken kävelylenkin, kirjoittaa Iltalehti.
– Yhtäkkiä varis nokkaisi minua takaraivosta. Aivan kuin joku olisi lyönyt minua lujaa takaapäin, koska isku oli niin voimakas. Jos minun paikallani olisi ollut vanhus tai lapsi, hän olisi hyvinkin saattanut kaatua iskun voimasta, kuvailee Raivisto tapahtunutta Iltalehdelle.
Lintu kävi nokkimassa Raivistoa vielä toiseenkin otteeseen, ennen kuin se jätti hänet rauhaan noin sadan metrin juoksemisen jälkeen.
– Olihan se hurja ja pelottava tilanne! En ollut koskaan kokenut mitään vastaavaa, jatkaa Raivisto.
Pintanaarmuilla tilanteesta selvinnyt Raivisto sai hyökkäyksistä kipeät kuhmut ja naarmut muistoksi.
– Nykyään kun menen lenkille, minulla on aina kunnon varusteet – lippis tai huppu ja sateenvarjo. Välillä kieltämättä vähän naurattaa lähteä tuonne auringonpaisteeseen sateenvarjo kainalossa. Nyt, kun järkytys on mennyt ohi, tapaus jaksaa jo vähän hymyilyttää, toteaa Raivisto.
Metropolin lukija kertoo parin vuoden takaisista kokemuksistaan, jossa hän oli saapumassa omalle kotipihalleen.
– Asun kerrostalokeskiössä, mutta ympärillä on silti monia puita ja paljon pihanurmikkoa. Olin juuri astumassa pihaan, kun huomasin ison lokin katuvalon päällä. Se alkoi oitis pitämään kovaa meteliä ja lähti syöksymään tolpan nokasta minua kohti. Yllätyin tilannetta hieman ja kumarruin vaistomaisesti, vaikka lintu ei näyttänyt yrittävän kuin pelotella.
– Sitten huomasin katukivetyksellä kävelevän lokinpoikasen, joka ilmeisesti opetteli lentämään. Lokki teki uuden syöksyn, jolloin suojasin itseäni käsilläni, vetäydyin syrjemmäs tilanteesta ja hypin nurmikon yli kotirapulleni. Sinne jäi lokki patsastelemaan katulampun nokkaan ja töllisteli vielä pitkään suuntaani. Olisi ehkä pitänyt varoittaa naapureita, mutta jäi tekemättä. Eihän se lokki minuakaan nokkinut.
Lähde: Iltalehti, Metropolin lukija
Kuva: Pixabay
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sanna Marin ökyili lentokentällä – katso kuvat
- Traagista tietoa prinsessa Catherinen syövästä – William ”epäuskoisuuden tilassa”
- Kuinka lisätä selvittävä suihke osaksi hiustenhoitorutiinia
- Anna Abreulta erikoinen ilmoitus – päätös jakaa varmasti mielipiteitä
- Sara Sieppi paljastaa: Amazing Race -tuotanto joutui puuttumaan veljen alkoholinkäyttöön
- Kasinorakastajan blogi: 0,2 egeä sisään, 100 tonnia ulos – historian kovin slottiosuma!
- Shokkikäänne: Käärijän kumppani jätti yhteisen kodin
- Sanna Marin teki yllättävän peliliikkeen – ”Kirjaimellisesti shokissa”
- Poliisiopiston seksikäs kaunotar hurmasi kaikki 80-luvulla – tältä hän näyttää nykyään
- Uusi käänne Sanna Marinin asuntokuvioissa
- Sara Sieppi paljastaa: Amazing Race -tuotanto joutui puuttumaan veljen alkoholinkäyttöön
- Poliisiopiston seksikäs kaunotar hurmasi kaikki 80-luvulla – tältä hän näyttää nykyään
- Shokkikäänne: Käärijän kumppani jätti yhteisen kodin
- Anna Abreulta erikoinen ilmoitus – päätös jakaa varmasti mielipiteitä
- Kuinka lisätä selvittävä suihke osaksi hiustenhoitorutiinia
- Uusi käänne Sanna Marinin asuntokuvioissa
- Sanna Marin teki yllättävän peliliikkeen – ”Kirjaimellisesti shokissa”