Kuva: Universal Music
Yle: Mikael Gabrielia syytetään uudesta huumausainerikoksesta – haastettu saapumaan oikeuden eteen tänään
Räppäri Mikael Gabrielia, oikealta nimeltään Mikael Sohlmania, syytetään tänään Helsingin käräjäoikeudessa huumausaineen käyttörikoksesta ja rattijuopumuksesta.
Ylen tietojen mukaan Mikael on haastettu saapumaan paikanpäälle oikeuskäsittelyyn. Asiaa käsitellään tänään iltapäivällä, ja se voidaan ratkaista myös ilman syytetyn läsnäoloa.
Mikael kommentoi epäiltyjä rikoksia viime syksynä Instagram-tilillään. Hän kirjoitti tuolloin aiheesta Instagram-tilinsä tarinaosioon, ja myös Metropoli uutisoi syytteistä ensimmäisen kerran syksyllä.
– Kesäkuussa minut pysäytettiin Helsingin keskustassa kesken työpäivän. Kyseessä oli poliisin mukaan rutiinitarkastus ja minut vietiin verikokeeseen, Mikael kirjoitti.
Mies kertoo, ettei häntä tuolloin epäilty liikenteen vaarantamisesta tai päihtyneenä ajamisesta, vaan hän sai verikokeen jälkeen lähteä kotiin ja pitää ajokorttinsa.
– Sain tänään (keskiviikkona) tiedon, että syyttäjä on päättänyt nostaa syytteen rattijuopumuksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta, koska verestäni oli löytynyt pieni määrä kannabiksen käytön jäämiä.
Mikael totesi tuolloin myös allekirjoittavansa nollatoleranssin täysin ja pitäytyvänsä poissa auton ratista ajokyvyn ollessa jostain syystä heikentynyt.
– Mikäli minut tässä asiassa tuomitaan, kannan vastuuni, kuten olen aina tehnyt.
Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun artisti on vastaavien rikosepäilyjen kohteena. Hänet tuomittiin maaliskuussa 2018 Helsingin käräjäoikeudessa 30 päiväsakkoon rattijuopumuksesta, huumausainerikoksesta ja huumausaineen käyttörikoksesta.
Lue myös:
Seiska: Mikael Gabrielille syyte rattijuopumuksesta!
Tv-keikkansa menettänyt Mikael Gabriel avautuu vihdoin rikosepäilyistä: ”Verestäni löytyi kannabista”
IL: Mikael Gabriel jäi tauolle uupumuksen takia – ”Oli pitkään fiilis, etten enää kestä tätä”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tällainen on TTK:n uusi juontaja – korvaa Vappu Pimiän
- Jenni Poikeluksen vauva syntyi!
- Shirly Karviselta intiimi paljastus rakkaudesta: ”Minusta on sairasta, että…”
- Norjan hovia kohtasi jälleen suru
- Seela Sella, 89, syöpähoitojen jälkeen: ”Nyt pitäisi pikkuisen kiirehtiä!”
- Jere Karalahdelta jymy-yllätys: Teko tallentui videolle
- Sara Siepiltä ihana paljastus vauva-arjesta
- Virkavalta pysäytti Susanna Penttilän panobussin: Käyttökielto
- Ällöttävä väite brittihovin kuuluisimmasta palatsista leviää
- Danny ja Helmi tulisissa tunnelmissa – herättivät muidenkin huomion
- Danny ja Helmi tulisissa tunnelmissa – herättivät muidenkin huomion
- Shirly Karviselta intiimi paljastus rakkaudesta: ”Minusta on sairasta, että…”
- Sanna Marin ja Joni-rakas: Kiusallinen välikohtaus Finnairin bisnesluokassa
- Jere Karalahdelta jymy-yllätys: Teko tallentui videolle
- Karu totuus Sanna Marinin Joni-rakkaan bisneksistä
- Norjan hovia kohtasi jälleen suru
- Leskeksi jäänyt Tuukka Temonen treffeillä TV-psykologin kanssa – kommentoi suhdehuhuja
- Martina Aitolehden firmojen alamäki jyrkkenee – jo neljäs tappiovuosi peräkkäin
- Seela Sella, 89, syöpähoitojen jälkeen: ”Nyt pitäisi pikkuisen kiirehtiä!”
- Ällöttävä väite brittihovin kuuluisimmasta palatsista leviää