Kakkavaippoja, väsymystä, siivousta, loputonta arkea – mikä on lapsiarjen salaisuus?
Voin kuvitella, että joku lapseton vanha tuttu saattaisi lauantaina kesällä kaljaa siemaillessaan ajatella, että siellä se Henna nyt elää sitä tylsää arkea kuivin suin ja kuuntelee itkua, vaihtaa vaippoja, kun me täällä harrastetaan kaljakelluntaa ja saunotaan.
Toisaalta se sama tyyppi saattaisi kolmantena päivänä ajatella, kun on putki jäänyt päälle, koko hommasta on jo vähän kadonnut hohto ja kaveritkin on lähtenyt, että olisipa minullakin perhe. Olen kyllästynyt tähän loputtomaan tyhjyyteen. Olen jo yli 30.
Muistan itse itseni, kun olin lapseton. Kuvani lapsiperheistä ja heidän elämästään oli juurikin sellaista, että mahtaa olla tylsää vaan maata illat siellä kotona ja mielekästä tekemistä kaikille on muka joku HopLopissa tai uimassa käynti. Ja tätä samaa kuukausia putkeen menemättä minnekkään. Hohhoi.

Olen siis pohtinut, että kun vauvavuosi on aikamoista häsellystä, valvomista, väsymystä, loputonta siivousta ja vauvan hoitoa, niin mikä tästä tekee niin mahtavaa?
Toisaalta siihen on hyvin helppo vastata. Rakastamiaan ihmisiä eli perhettään on ihana helliä ja hoivata ja tehdä heidän kanssa asioita, vaikka se vaatii työtä ja on välillä raskasta.
Toisaalta sitä loputonta rakkautta lastaan kohtaan on vaikeaa edes kuvailla. Sen vaiston varassa vaan toimii ja tekee kokoajan kaikkensa. Siksi jokin arkinen askare, kuten siivous, ruoan laitto tai vauvan hoito ei tunnu tylsältä tai ikävältä, koska sillä on elämässä niin suuri merkitys.


Ihan juuri on kulunut puoli vuotta ihanan tyttäreni syntymästä ja yhtäkään iltaa en olisi vaihtanut baari-iltaan kavereiden kanssa.
Rentoutumiskeinojani on pieni shoppailu, lounaalla tai kahvilla käynti, kynsi- ja jalkahoidossa käynti, hierojalla käynti, auringonotto tai päiväunet. Shoppailu, kahvittelu ja ulkona syöminen onnistuu vauvan kanssa todella hvvin. Muut on omaa aikaa ja se riittää minulle mainiosti.
Rakastan siis tätä arkea ja päivän kohokohta on itseasiassa se, kun vauvalta tulee kakka<3 Tylsää tai ei, niin olen nyt äiti ja aivan hemmetin ylpeä siitä.
Parasta on myös se, että kun vauva nukahtaa niin saamme aivan kaikessa rauhassa joka ilta viettää kahdenkeskistä ihanaa aikaa mieheni kanssa ja mikään ei ole muuttunut. Paitsi rakkaus, joka vahvistuu päivä päivältä.
- Kuningatar Silvia jättää Ruotsin
- Shirly Karvinen avautuu: Vertaa seksikokemuksiaan miesten ja naisten kanssa
- Verottaja hakee Duudsoneista tutun Jukka Hildénin yritystä konkurssiin
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Jenni Poikelus ja Köpi Kallio bongattiin yhdessä suloisessa puuhassa
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- Krista Tervolta iso ilmoitus: vaihtoi nimeään!
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Ensimmäinen TTK-pudotus kuohuttaa – ”Ei Uniikki nyt näin huono ollut”
- Verottaja hakee Duudsoneista tutun Jukka Hildénin yritystä konkurssiin