Anna: Vappu Pimiä suivaantui miehensä amerikkalaisystävien käytöksestä – rantapäivä sai karun lopun

Suosikkijuontaja Vappu Pimiä kertoo tuoreessa Anna-lehden haastattelussa oppineensa aikanaan kantapään kautta, kuinka amerikkalaisten harjoittamaan small talkiin kannattaa suhtautua.
Small talk kuuluu vahvasti yhdysvaltalaiseen kulttuuriin ja sillä pyritään ylläpitämään, muodostamaan ja edistämään sosiaalisia suhteita. Small talkiin eivät kuulu syvälliset ja henkevät keskustelut, vaan pääpaino on kevyessä jutustelussa.
Jos upotus ei näy, katso julkaisu täältä.
Vappu on asunut Teemu-miehensä töiden takia Yhdysvalloissa pidempiäkin ajanjaksoja, ja viettäessään aikaa rapakon takana small talk -kulttuuri on tullut hänelle tutuksi. Hän kertoo Annalle eräästä kerrasta, kun hän ja Teemu olivat viettämässä aikaa tuttujen pariskuntien kanssa rannalla ja sopivat rantapäivän päätteeksi tapaavansa myöhemmin juustojen ja viinin merkeissä Vapun ja Teemun kotona.
Kuten kuka tahansa vastaavassa tilanteessa, Vappu suuntasi kaupoille ja osti kaiken tarpeellisen napostelua varten. Kukaan ei kuitenkaan saapunut paikalle, mikä sai Vapun hermostumaan.
– Sain aivan hirveät raivarit. En voinut ymmärtää, mikä heitä vaivasi, Vappu sanoo.
Jos kuva ei näy, katso se täältä.
Vapun mukaan kaikki olivat olleet hyvinkin vahvasti tulossa aiemmin, mutta lopulta kukaan ei saapunut nauttimaan valmiiksi katetun pöydän antimista. Ymmärrettävästi Vappu loukkaantui, mutta hän oppi myös jotain tärkeää vieraasta kulttuurista.
– Amerikkalaiseen kulttuuriin kuuluu se jeesjees, ja niin siellä toimitaan. Nykyään osaan jo itsekin suodattaa sen small talkin, hän toteaa.
Jos kuva ei näy, näet julkaisun myös klikkaamalla tästä.
Vappu on ollut yhdessä Teemu-miehensä kanssa jo yli 10 vuotta. Pariskunnalla on kaksi yhteistä tytärtä.
Lue myös:
Luetuimmat
- Seiska: Erika Vikman vaihtoi Dannyn uuteen julkkismieheen – kuuluisa kaksikko bongattiin salalomalta Italiasta!
- Tältä näyttää Renny ja Johanna Harlinin epätavallinen vauva-arki – tuore äiti iloitsee imettämisestä: ”Maistuu oikein hyvin”
- Seiska: Roope Salmisella ja Evelinalla vuosien salasuhde – asuvat nyt avoliitossa!
- Sofia Belórf matkusti lomalle Monacoon ex-miehensä kanssa – miehen yllättävä ehdotus saa Sofian hämmentymään: ”Oliko tuo kosinta?”
- Seiska: Vesa-Matti Loiri joutui sairaalahoitoon
- Sara Parikka paljastaa vihdoin, miksi lopetti Salatuissa elämissä – ”Ehkä jollain tapaa tuntui, että olin nähnyt sen”
- Pian häitään viettävät Mikko ja Beata Leppilampi pääsivät todistamaan suurta hetkeä – tallensivat poikansa ensiaskeleet videolle!
- Anne Kukkohovi muutti uuteen luksuskotiin – hulppeat näkymät kattoterassilta: ”Uusi vaihde päälle”
- Erika Vikman täräytti suorat sanat seksuaalisuudestaan – ”En hae tyylilläni hyväksyntää”
- Aitajuoksija Nooralotta Neziri joutui leikkaukseen – julkaisi pysäyttävän kuvan sairaalapediltä: ”Kipu on ollut kovaa”