IL: Danny iloitsee UMK-paikastaan ja kehuu vuolaasti Erika Vikmania: ”Hän on jatkanut määrätietoista toimintaa”

Keskiviikkona selvisi, että musiikkineuvos Ilkka ”Danny” Lipsanen, 78, nähdään Uuden musiikin kilpailussa. Finalistipaikka tuli erittäin positiivisena yllätyksenä miehelle itselleenkin.
– Superhienoa saada olla mukana tässä hommassa. Eläköön ne, jotka tästä päättivät, Danny iloitsee Iltalehdelle.
Kaikki sai alkunsa oikeastaan jo 2018, kun Danny osallistui Vain elämää -ohjelmaan, jossa tutustui muusikko Arttu Wiskariin sekä miehen lähipiiriin Mökkitie Recordsilla.
– Päätimme jo silloin, että alamme tehdä yhteistyötä, Danny paljastaa.
Hän siirtyi Mökkitie Recordsille ja yhteistyössä Janne Rintalan kanssa syntyi viisi uutta kappaletta, joista yksi päätyi Ylelle.
– Siellä todettiin sen olevan riittävän kelpo. En ollut etukäteen tietoinen, että se on lähetetty UMK:hon. Se, että se hyväksyttiin UMK:hon, on minulle suuri ja iloinen yllätys.
Janne Rintala on useiden hittibiisien tekijä ja myös Erika Vikmanin UMK-kappale Cicciolina on miehen käsialaa. Vikman sijoittui kisassa lopulta toiseksi, mutta Cicciolinasta tuli yksi viime vuoden suurimmista hiteistä.
– Janne Rintala on ylivertainen tämän ajan mestari. Olen onnellinen, että saan hänen kanssaan tehdä töitä, Danny hehkuttaa.
Hän kertoo jo jutelleensa asiasta myös Vikmanin kanssa puhelimitse ja ylistää ex-kumppaniaan.
– Olen hyvin iloinen siitä, että daami, jonka kanssa aloitin yhteistyön vuosia sitten, on jatkanut määrätietoista toimintaa. Hän on mitä upeimmalla tavalla kehittänyt itseään ja on nyt tämän maan suosituimpia naisartisteja.
Toimittajan kysymys ystävien, kuten Helmi Loukasmäen tuesta UMK:hon liittyen saa miehen naurahtamaan.
– Varmasti ymmärrät, että en kuullut kysymystä.
Lue myös:
Oho! Helmi Loukasmäki vaihtoi rajusti tyyliä – poseeraa nyt mustissa lateksihousuissa
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- Kuvat Stefan Thermanin ja kultamekosta tunnetun Iida Vainion yhteisestä illanvietosta vuotivat nettiin
- Kultamekosta tunnettu Iida Vainio kommentoi nyt suhdeväitteitä liikemies Stefan Thermaniin
- Ex-missi Jenni Väänänen julkaisi harvinaisen kuvan kovasti kasvaneista lapsistaan
- Oho! Lähtivätkö Martina Aitolehti ja Jesper Backer yhteiselle lemmenlomalle? – julkaisivat kuvia samasta paikasta
- MTV: Sofia Belórf muutti erilleen Stefan Thermanin kanssa – ”Mä olen omilla teilläni”
- Kultamekko-Iida yllättää – julkaisi herkän pusuvideon maailmanmestarin kanssa!
- Syke-tähti Janne Saarinen poltti itsensä pahemman kerran auringossa – katso järkyttävä lopputulos!
- Sanna Marin ja Markus Räikkönen edustivat Emma-gaalassa – jättivät vastaamatta yhteen kysymykseen!
- Skootterin alle jäänyt TIS-Eve joutui leikkaukseen – ”Kivut ovat olleet kovimmat mitä olen koskaan kokenut”
- Aleksi Valavuori julkaisi harvinaisen yhteiskuvan lastensa kanssa – Teemu Selänne jätti tyhjentävän kommentin: ”Ihmiset pelkkää kultaa”