Lauri Salovaara vaihtaa 1 500 euron viikkobudjetin 80 euroon: ”Tämä menee jo tunteisiin”
Uusi Rikkaat ja rahattomat -kausi alkaa Nelosella ja Ruudussa keskiviikkona. Ensimmäisessä jaksossa viikon kestävän budjettivaihdon tekevät yrittäjä Lauri Salovaara ja nuorisotyöntekijä Jaakko Jääskeläinen.
Lauri Salovaara ja Jaakko Jääskeläinen asuvat viikon ajan toistensa kodeissa ja elävät kummankin normaalin viikkobudjetin mukaan. Lauri ja Jaakko elävät taloudellisesti hyvin erilaisia elämiä, ja roolien vaihtuessa etenkin Lauri odottaa jännityksellä tulevaa viikkobudjettiaan.
Lauri saa eteensä kirjekuoren, jonka sisältö saa hänet mietteliääksi.
– Siis viikkobudjetti on 80 euroa. Tämä vetää hiljaiseksi. 80 euroa, jonka pitää riittää viikossa elämiseen. Wau. Tämä menee jo tunteisiin. Ei sillä, ettenkö pärjäisi, hän sanoo rahoja katsellessaan.
Lauri tiedostaa monien tulevan toimeen 80 euron viikkobudjetilla. Hän on tehnyt kovasti töitä oman taloudellisen tilanteensa eteen ja tottunut rahan tuomiin mahdollisuuksiin.
– Tuntuu, että olen oikein pöyhkeä, kun on tietynlaista autoa ja mökkiä somessa. Toki se on markkinointia, mutta tuntuu kahta kauheammin, että mitäs elvistelet siinä. Kaikilla ei ole mahdollisuutta siihen.
Jaakko puolestaan saa eteensä kirjekuoren sijaan lippaan. Sen sisältä paljastuu 1 500 euron viikkobudjetti.
– Mitä ihmettä?! Tässä loppuvat sanat kesken. En osannut odottaa tuollaista summaa – saatika tunnetta, kun pitää sellaista summaa kädessään. Jotenkin rahan käsitys katoaa, se on sellainen oma tunteensa, hän sanoo ja yrittää prosessoida tilannetta mielessään.
– Mihin ihmeeseen voi tunkea näin paljon rahaa viikossa? Jaakko pohtii.

Kilohinta hirvittää
Lauri suuntaa ruokakauppaan käyttämään viikkobudjettiaan. Koska rahaa on totuttuun verrattuna vähemmän, pitää hänen miettiä ostoksensa tarkkaan.
– Kyllä tuolta jokin tonnikala pitää ottaa. 28 euron kilohinta tonnikalalle?! Näitä olisi pitänyt joskus katsoa vähän tarkemmin.
Takaisin Jaakon kotiin päästyään Lauri myöntää, että 80 euron viikkobudjetilla eläminen ei sopisi hänelle.
– Se, että tätä joutuisi jatkamaan pidempään, kävisi luonnon päälle. Tykkään syödä paljon kalaa, niin jos lohen kilohinta on 30 euroa, en voisi. Ahdistaa ajatus, että jos otan puoli kiloa lohta, niin mitäs loppubudjetilla tehdään.
Rikkaat ja rahattomat Nelosella ja Ruudussa keskiviikkoisin klo 20.
Lue myös:
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Martina Aitolehti: konkurssi!
- Näyttelijä Kari Sorvali on kuollut – puoliso Miitta Sorvali kertoo viimeisistä kuukausista
- Erika Vikmanilta raju tilitys voinnista: ”Mielenterveyteni oli pahassa paikassa”
- Kruununprinssi Haakonilta ja Mette-Maritilta vihdoin ilouutinen
- Sofia Virran villi biletys jatkuu – keräsi katseita Helsingin yössä
- Sara Sieppi repäisi – vau, mikä muodonmuutos!
- Poliisit pysäyttivät taas Susanna Penttilän panobussin – festivaaleilla ikävä välikohtaus
- Huh! Jere Karalahti jouduttiin poistamaan festareiden VIP-alueelta – katso video ja kuvat