Me Naiset: Eevi Teittinen rehellisenä uuvuttavasta vauva-arjesta – myös parisuhde koetuksella: ”Teemu repi pelihousujaan”

Hyvinvointivalmentaja Eevi Teittisen, 32, ja ex-vapaaottelija Teemu Packalénin, 34, elämä muuttui viime marraskuussa, kun perheeseen syntyi esikoistytär kuukautta ennen laskettua aikaa. Pari kertoo nyt Me Naiset -lehden haastattelussa vaativasta arjestaan pienen keskoslapsen vanhempina.
Ensimmäiset viikot kotona olivat raskaita ja yllättivät, vaikka Eevi kertookin osaavansa käsitellä lapsia.
– Oli kova paikka, kun en osannutkaan hoitaa omaa lastani pelkällä äidinvaistolla, Eevi myöntää haastattelussa.
Keskosvauvan hoitamiseen vanhemmat saivat tarkat ohjeet. Miten vauvaa käsitellään ja syötetään nenä-mahaletkulla. Myös ravinnonsaannista piti pitää kirjaa. Molemmat olivat väsyneitä ja epävarmoja ja välillä Eevi vain itki.
– Väsyneenä yritin muistaa, miten vauvaa käännetään tai otetaan kiinni. Välillä en edes voinut koskea lasta, kun en muistanut, miten se tehdään oikein, Eevi muistelee.
– Teemu repi pelihousujaan, että hän ei jaksa tätä. Sanoin, että en minäkään – mutta en pysty tekemään tälle mitään. Olemme selviytyjiä – luulimme, että emme me tarvitse apua.
Nykyään pari käy varhaisen vuorovaikutuksen ohjauksessa juttelemassa ammattilaisen kanssa ja he uskovat, että kaikki rutinoituu hiljakseen.
– Mutta haastavaa tämä on, Eevi toteaa.
Hän pohtii äitiyttään myös uusimmassa Instagram-julkaisussaan.
– Vanhasta normaalista arjesta ei ole paljoa jäljellä, mutta tilalle on tullut uusi normaali. Me mennään vauvan kanssa muutamissa menoissa yhdessä, mutta muuten vietetään paljon aikaa kotona oman porukan voimin. Sekin verottaa, varsinkin parisuhdetta.
– Vaikka eletään pitkälti vauvan ehdoilla, olen minä edelleen minä. En vain äiti, vaan myös ystävä, puoliso ja valmentaja. Juuri ne kaikki yhdessä auttaa jaksamaan just nyt.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Lähde: Me Naiset
Lue myös:
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
Luetuimmat
- Kuvat Stefan Thermanin ja kultamekosta tunnetun Iida Vainion yhteisestä illanvietosta vuotivat nettiin
- Kultamekosta tunnettu Iida Vainio kommentoi nyt suhdeväitteitä liikemies Stefan Thermaniin
- Ex-missi Jenni Väänänen julkaisi harvinaisen kuvan kovasti kasvaneista lapsistaan
- Oho! Lähtivätkö Martina Aitolehti ja Jesper Backer yhteiselle lemmenlomalle? – julkaisivat kuvia samasta paikasta
- MTV: Sofia Belórf muutti erilleen Stefan Thermanin kanssa – ”Mä olen omilla teilläni”
- Kultamekko-Iida yllättää – julkaisi herkän pusuvideon maailmanmestarin kanssa!
- Syke-tähti Janne Saarinen poltti itsensä pahemman kerran auringossa – katso järkyttävä lopputulos!
- Sanna Marin ja Markus Räikkönen edustivat Emma-gaalassa – jättivät vastaamatta yhteen kysymykseen!
- Skootterin alle jäänyt TIS-Eve joutui leikkaukseen – ”Kivut ovat olleet kovimmat mitä olen koskaan kokenut”
- Aleksi Valavuori julkaisi harvinaisen yhteiskuvan lastensa kanssa – Teemu Selänne jätti tyhjentävän kommentin: ”Ihmiset pelkkää kultaa”