Kuva: AOP
Meghan Marklea solvannut Piers Morgan lopetti aamuohjelmassa – käveli ulos kesken suoran lähetyksen!
Brittiläinen televisiojuontaja Piers Morgan, 55, on jättänyt yllättäen pestinsä suositussa Good Morning Britain -aamuohjelmassa, kertoo ITV kotisivuillaan. Eron syynä ovat Morganin sopimattomat kommentit liittyen Meghanin ja Harryn antamaan haastatteluun Oprah Winfreylle.
– ITV: n kanssa käytyjen keskustelujen jälkeen Piers Morgan on päättänyt, että hänen on aika lähteä Good Morning Britain -ohjelmasta. ITV on hyväksynyt tämän päätöksen, kotisivuilla kerrotaan.
Morgan on jo pitkään kritisoinut Meghanin ja Harryn toimintaa varsinkin sosiaalisessa mediassa. Kaikki kulminoitui tiistaiseen aamuohjelmaan, jossa Morganin juontajapari Alex Beresford kritisoi Morganin sanomisia.
Beresford kutsui suorassa lähetyksessä Morganin käyttäytymistä pirulliseksi. Tästä suivaantuneena Morgan nousi tuoliltaan ja poistui studiosta.
Vain hetkeä aiemmin ohjelmassa oli käsitelty Meghanin ja Harryn haastattelua, jossa Meghan oli kertonut muun muassa pahasta olostaan ja itsemurha-ajatuksistaan. Morgan ei sanojensa mukaan uskonut sanaakaan Meghanin puheista.
Brittiläinen tv-alan sääntelyviranomainen Ofcom on myös aloittanut tapauksen jälkeen tutkinnan aamuohjelmasta, saatuaan yli 41 tuhatta valitusta katsojilta.
Keskiviikkona Morgan kommentoi asiaa vielä Twitter-tilillään.
– Maanantaina sanoin, etten usko Meghan Marklea hänen Oprah-haastattelussaan. Minulla on ollut aikaa pohtia tätä, enkä vieläkään usko. Jos sinä uskot, OK. Sananvapaus on arvo, jonka puolesta olen valmis kuolemaan.
– Kiitos kaikesta rakkaudesta ja vihasta. Minä poistun viettämään aikaa omien mielipiteideni parissa, Morgan kirjoitti twiitissään.
On Monday, I said I didn’t believe Meghan Markle in her Oprah interview. I’ve had time to reflect on this opinion, and I still don’t. If you did, OK. Freedom of speech is a hill I’m happy to die on. Thanks for all the love, and hate. I’m off to spend more time with my opinions.
LUE MYÖS:
- Matias Petäistö yltyy nimittelemään Archie Cruzia
- Anu Sinisalolla uusi parisuhde: ”Tuntuu ihanalta”
- Nyt puhuu Olivia Oraksen Johanna-äiti
- Kasinorakastajan blogi: Sorsia, jumalia, burgereita ja karhuja
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”
- Alisa Vainio ja Janne Saarinen hempeilivät TTK-lähetyksessä
- Mette-Maritilla nolo tilanne hautajaisissa: Joutuu kohtaamaan haukkumansa kuninkaalliset
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Sara Sieppi avautuu treffeillä Pysy Soirin kanssa: ”Minusta olisi ihan hirveää…”
- Yle: Tällä helsinkiläisklinikalla Olivia Oraksen rasvaimu tehtiin – poliisi aloitti esitutkinnan
- Olivia Oraksen kuolinsyy selvisi – somevaikuttajan vanhemmat tekivät rikosilmoituksen
- Susanna Penttilältä järkyttävä paljastus panobussista
- Nyt puhuu Olivia Oraksen Johanna-äiti
- Sara Sieppi avautuu treffeillä Pysy Soirin kanssa: ”Minusta olisi ihan hirveää…”
- Jenni Poikelukselta paljastus vauvan nimestä: ”Se vaan tuli jostain”
- Mette-Maritilla nolo tilanne hautajaisissa: Joutuu kohtaamaan haukkumansa kuninkaalliset
- Robin Packalen julkaisi vihdoin hääkuvan – vau, mikä morsian!
- Totuus Sofia Belórfin ökyarjesta julki
- Alisa Vainio ja Janne Saarinen hempeilivät TTK-lähetyksessä
- Helena Koivulta täysin poikkeuksellinen avautuminen lapsista
