Norjan kruununprinsessa Mette-Maritin poika Marius Borg Høiby saattaa päästä eroon nilkkapannastaan ja vapautua tutkintavankeudesta. Asiasta uutisoi ruotsalaislehti Aftonbladet.

Kesäkuussa neljän vuoden vankeusrangaistukseen tuomittu Marius on ollut kesästä lähtien tutkintavankeudessa äitinsä ja kruununprinssi Haakonin kotona Skaugumissa. Tätä ennen hän vietti useita kuukausia tutkintavankina vankilassa.

Norjalaislehti VG mukaan Oslon käräjäoikeus on nyt hyväksynyt Mariuksen vapauttamisen sillä edellytyksellä, että hän sitoutuu huumetesteihin.

Vapautuminen ei kuitenkaan toteudu välittömästi, sillä syyttäjä on ilmoittanut valittavansa ratkaisusta. Marius joutuu odottamaan muutoksenhakutuomioistuimen päätöstä ennen kuin hän voi päästä vapaaksi.

Vapautumista yritetty jo useasti

Marius on pyrkinyt pääsemään tutkintavankeudesta vapaaksi useaan otteeseen. Aiemmin hänen vaatimuksensa on torjuttu, sillä viranomaiset ovat arvioineet uusien rikosten tekemisen riskin olevan olemassa.

Syyskuussa Marius kuitenkin hyväksyi tutkintavankeutensa jatkamisen, vaikka kiisti edelleen rikosten uusimisvaaran.

– Høiby on edelleen sitä mieltä, ettei rikosten uusimisvaaraa ole, mutta ottaen huomioon vallitsevan tilanteen ja hautajaiset, hän suostuu tutkintavankeuden jatkamiseen, Mariuksen asianajaja Petar Sekulic sanoi syyskuussa VG.

Marius sai kesäkuussa neljän vuoden vankeustuomion useista rikoksista. Tuomioon sisältyi muun muassa kaksi raiskausta ilman yhdyntää sekä lähisuhdeväkivaltaa.

Marius on valittanut saamastaan tuomiosta, joten asia ei ole vielä lainvoimaisesti ratkaistu.

Lähde: IL