Kuva: Facebook
Seiska: Mia Ehrnroothin alastonkuvat vuodettiin nettiin – syylliset tuomittiin: ”Tämä todistaa, että he ovat toimineet väärin”
Salatuista Elämissä näytellyt Mia Ehrnrooth, 33, joutui alastonkuvakohun uhriksi vuonna 2014.
Tunnettu valokuvaaja Henrik Karlberg käytti hyväkseen 18-vuotiasta Miaa ja kuutta muuta naista. Myös valokuvaajan vaimo Kia oli epäiltynä tapauksessa.
Oikeudenkäynti pitkittyi, koska aviopari katosi ilmoituksen jälkeen, mutta asia saatiin setvittyä tämän vuoden maaliskuussa, kun pariskunta tuomittiin kunnianloukkauksesta ja yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä.
– Itselleni tärkeintä on, että tuomio on nyt konkreettinen, ja se todistaa, että he ovat toimineet väärin. Vaikka tämä yksittäinen ihminen ei olekaan luottamukseni arvoinen, niin tämä tapaus ei luottamustani kaikkiin ihmisiin vienyt, Mia kommentoi tilannetta.
Molemmat osapuolet saivat vuoden ja kaksi kuukautta ehdollista vankeutta ja 60 tuntia yhteiskuntapalvelua.
He joutuvat myös maksamaan kaikille seitsemälle uhrille yhteensä 105 000 euroa kärsimyksestä sekä 60 000 euroa muita oikeudenkäyntikuluja.
Lähde: Seiska
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Erika Vikman romahti!
- Vau! Näin upealta näyttää Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen viisuesitys – Klippi tuli julkisuuteen
- Archie Cruz puhuu suoraan: Parisuhteessa tapahtunut iso muutos
- Kasinorakastajan blogi: Soita mulle Sorpas
- Helena Koivu avautuu rahasta: ”En ole saanut mitään…”
- Suomen viisuvoitto on sittenkin uhattuna – yksi maa nousee vedonlyöntitilastoissa
- Rita Niemi-Manninen törsäsi viikossa järjettömän summan: ”Kannattaa olla tosi hiljaa”
- Helena Koivulle lätkäistiin karu tuomio – Mikko Koivulta suoraa puhetta
- Huh! Linda Lampeniuksen Euroviisuasuun radikaali muutos – ”Oletteko tosissanne?
- Muistatko vielä sydämet sulattaneen Susan Boylen? Tältä hän näyttää nyt