
Sofia Belórfia kiusattiin rajusti jo ala-asteella: ”Kuviani revittiin ja naamani päälle piirrettiin kuvioita”
Fitness-kaunotar ja somevaikuttaja Sofia Belórf avautuu Metropolille pitämässä videoblogissaan kokemastaan kiusaamisesta. Hän varttui lapsuutensa Ylivieskassa, missä hän koki kiusaamista sukujuuriensa ja mallitaustansa takia.
– Meidän perhe oli yksi ainoita ulkomaalaistaustaisia perheitä. Tietysti heti, kun erottui joukosta, joutui koulussa silmätikuksi. Minä ja pikkuveljeni jouduimme kokemaan aika paljon ulkonäköön kohdistuvaa kiusaamista, Sofia avautuu blogissaan.
Kiusaaminen ei ollut koskaan Sofian tai hänen pikkuveljensä kohdalla fyysistä.
– Meille ei koskaan tehty mitään fyysistä väkivaltaa. Henkinen väkivalta oli aika karua. Jossain vaiheessa minua jännitti mennä aamuisin kouluun.
– Olemme olleet vahvoja pikkuveljeni kanssa, joten emme jääneet koulusta pois tai ruvenneet oireilemaan. Meillä oli kuitenkin pieniä romahtamisia. Muistan, että tulin kotiin ja mietin, miksi minua kiusataan, Sofia sanoo.
Tilanne paheni, kun Sofia alkoi tehdä mallintöitä ja hänet valittiin valtakunnallisen koulukuvaustoimiston malliksi ala-asteikäisenä.
– Kun minun kuvalla varustetut koulukuvaustoimiston julisteet saapuivat koulun seinälle, siitä riemu repesi. Koululaiset repivät julisteita ja piirtelivät naamani päälle kaiken maailman kuvioita. Koin tuolloin, että minussa oli jotain vikana, mutta nyt tajuan, että kiusaajat olivat kateellisia, koska sain huomiota.
Katso videoblogi täältä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Jenni Vartiainen rikkoi vihdoin kuukausien somehiljaisuuden – täytti 40 vuotta: ”Elämä tuntuu nyt erityisen hyvältä”
- HS: Rikoskirjailija Harri Nykänen on kuollut
- Salatut elämät -jaksossa kunnioitettiin edesmenneen Jasmin Voutilaisen muistoa
- Heikki Paasonen kävi läpi raskaan kuntokuurin – julkaisi kuvamateriaalia painonpudotuksestaan: ”Totuuden hetki”
- Juuso Mäkilähde jättää Selviytyjät Suomen – tässä on sarjan uusi juontaja!
- Sonja Kailassaari paljasti tv-lähetyksessä odottavansa lasta: ”Siellä hän nyt on ja kehittyy”
- Yle: Tunna Milonoff pelkäsi olevansa kuolemansairas – avautuu nyt vakavasta tilanteestaan: ”En päässyt edes sängystä ylös”
- Olga Temonen paljasti perhettään kohdanneen onnen – ”Meille syntyi kaksi yllätysvauvaa!”
- Salkkarit-näyttelijät muistelevat äkillisesti kuollutta Jasmin Voutilaista – ”Olen surun murtama”
- Esko Eerikäinen julkaisi suru-uutisen – menetti rakkaan perheenjäsenensä: ”Lepää rauhassa”
- Jasmin Voutilainen, 27, julkaisi surullisen somepäivityksen juuri ennen kuolemaansa
- Sonja Kailassaari paljasti tv-lähetyksessä odottavansa lasta: ”Siellä hän nyt on ja kehittyy”
- Olga Temonen paljasti perhettään kohdanneen onnen – ”Meille syntyi kaksi yllätysvauvaa!”
- Salatut elämät -jaksossa kunnioitettiin edesmenneen Jasmin Voutilaisen muistoa
- Juuso Mäkilähde jättää Selviytyjät Suomen – tässä on sarjan uusi juontaja!
- Ex-missi Rosa-Maria Ryyti paljasti uuden ammattinsa – ”On ollut ihanaa opiskella alaa, joka tuntuu näin omalta”
- Heikki Paasonen kävi läpi raskaan kuntokuurin – julkaisi kuvamateriaalia painonpudotuksestaan: ”Totuuden hetki”
- Rosanna Kuljulta sydäntäsärkevä päivitys 27-vuotiaana menehtyneestä Jasmin Voutilaisesta – ”Tuun muistamaan sinut aina aurinkona”
- Mielenterveysongelmien kanssa kamppaileva Jasmin Voutilainen sairastui nyt virusperäiseen tautiin: ”Oon oikeesti ihan poikki”
- Esko Eerikäinen julkaisi suru-uutisen – menetti rakkaan perheenjäsenensä: ”Lepää rauhassa”