Handsfree-takaluukku yhä suositumpi
Ostoskassien kanssa taiteilu samaan aikaan, kun etsii auton avainta, on kaukainen muisto monille uuden Kugan ostaneille autoilijoille.
Viime vuonna markkinoille tullut uusi Kuga oli ensimmäinen keskikokoinen katumaasturi, jossa on handsfree-takaluukku. Takaluukku avautuu, kun heilauttaa jalkaa takapuskurin alla.
Yli 35 700 Kugan ostanutta asiakasta – 48 prosenttia asiakkaista – valitsi handsfree-takaluukun autoonsa viime vuonna. Hollannissa luku oli kaikkein korkein, 94 prosenttia. Italiassa tämän ominaisuuden valitsi autoonsa 60 prosenttia ja Saksassa 57 prosenttia asiakkaista.
– Jokainen meistä on joskus seissyt autonsa vieressä kädet täynnä ja toivonut, että takaluukku avautuisi itsestään, kertoo Roelant de Waard, Vice President Marketing Sales and Service, Ford of Europe.
Auton takapuskurin alla on kaksi anturia, jotka havaitsevat kuljettajan jalan ja reagoivat jalan heilautukseen. Takaluukkua ei voi avata vahingossa eikä se avaudu esimerkiksi eläimen juostessa pysäköitynä olevan auton alitse.
Uudessa Ford Kugassa on myös aktiivinen pysäköintiavustin, Active City Stop ja neliveto, joka arvioi ajo-olosuhteita 20 kertaa silmänräpäytystä nopeammin, muuttaa voimanjakoa ja antaa kuljettajalle parhaan sekoituksen käsiteltävyyttä ja pitoa.
Kugan rinnalla Euroopan Fordin katumaasturimallistossa on pienempikokoinen EcoSport. Myöhemmin joukkoon liittyy Edge, Kugaakin isompi katumaasturi, joka on erittäin suosittu mm. Yhdysvalloissa.
Suomessa Titanium ja Titanium Business -malleihin saatava sähkötoiminen Handsfree-takaluukku maksaa keskimäärin 460 euroa. Se pitää sisällään myös FordKeyFree-järjestelmän, joka sisältää avaimettoman keskuslukituksen ja FordPower-käynnistyspainikkeen. Tämä valinnaisvaruste täydentää mukavasti nyt helmikuun alusta saatavan Kuga Business –mallin jo ennestäänkin kattavaa varustetasoa.
- Kugan jalan liikkeellä avattava takaluukku on tullut erittäin suosituksi asiakkaiden keskuudessa
- Puolet asiakkaista valitsi viime vuonna Kugaansa handsfree-takaluukun. Kuga toi tämän ominaisuuden ensimmäisenä keskikokoiseen katumaasturiin Euroopassa.
- Erityisen suosittu handsfree-takaluukku on Hollannissa, jossa yli 90 prosenttia asiakkaista haluaa saada takaluukun auki käsin koskettamatta
| Maat, joissa yli puolessa tilatuista Kuga-katumaastureista on handsfree-takaluukku | % |
| Hollanti | 94 |
| Portugali | 83 |
| Irlanti | 77 |
| Norja | 70 |
| Romania | 67 |
| Tanska | 63 |
| Suomi | 63 |
| Itävalta | 62 |
| Italia | 60 |
| Tsekin tasavalta | 57 |
| Saksa | 57 |
| Puola | 53 |
| Belgia | 52 |
LUE MYÖS:
- Kastanja Rauhala ja Jaakko Parkkali taas yhdessä: ”Erittäin lähekkäin”
- Veronica Verho teki uskomattoman muodonmuutoksen!
- Joel Harkimo tekee paljastuksia uutuuskirjassa: Avautuu Hjalliksen ja Leena Harkimon erosta
- Jethro Rostedt otti hatkat – perhe jäi Espanjaan!
- TTK-fanit raivoissaan: ”Vääryys”
- Jenni Poikelus vauvatreffeillä – huhut välirikosta saivat uuden käänteen
- Wilma Heltelältä ihana perheuutinen!
- Mikko Leppilammelta itkuinen avautuminen: ”En voi jatkaa näin”
- Veronica Verho avautuu vaikeasta tilanteesta Juhani Koskisen kanssa: ”Loukussa”
- Sara Siepiltä riipaiseva avautuminen
- Kastanja Rauhala ja Jaakko Parkkali taas yhdessä: ”Erittäin lähekkäin”
- Wilma Heltelältä ihana perheuutinen!
- Veronica Verho teki uskomattoman muodonmuutoksen!
- Jethro Rostedt otti hatkat – perhe jäi Espanjaan!
- Mikko Leppilammelta itkuinen avautuminen: ”En voi jatkaa näin”
- Jenni Poikelus vauvatreffeillä – huhut välirikosta saivat uuden käänteen
- Joel Harkimo tekee paljastuksia uutuuskirjassa: Avautuu Hjalliksen ja Leena Harkimon erosta
- Veronica Verho avautuu vaikeasta tilanteesta Juhani Koskisen kanssa: ”Loukussa”
- Prinsessa Catherinen syöpätaistelusta paljastui uutta tietoa
- Käärijä hämmentää sekopäisessä asussa – nämä kuvat eivät jätä kylmäksi