Lukija ihmettelee: "Miksi pikkukoirien omistajat eivät kerää jätöksiä?"
Metropoli.netiin otti yhteyttä närkästynyt miespuolinen lukija, joka omistaa kaksi suurikokoista koiraa. Mies ihmettelee suuresti, miksi pienten koirien omistajat eivät kerää koiriensa jätöksiä ulkoiluttaessaan niitä.
Näin keväällä lumikinosten sulaessa, niiden alta paljastuu valitettavan suuret määrät koirien kakkoja. Miespuolisen lukijan havaintojen perusteella suurin osa talven aikana lumen alle piilotetuista ja keväällä paljastuneista kasoista ovat pikkukoirien tuottamia.
– Ottaa todella hermon päälle, kun itse kahden ison koiran omistajana kerään aina molempien koirien kakat pussiin, mutta pienten koirien omistajat eivät näytä tekevän samoin. Joka kevät tienvarret ovat täynnä nimenomaan pikkukakkoja. Pääsääntöisesti yhdeksän kymmenestä kasasta on juuri näitä pieniä, mies toteaa.
Mies lähetti Metropoli.netille todisteeksi kaksi kuvaa, joissa näkyvät pienet kakat ovat tulleet näkyviin sulaneen lumen alta.
– Pikkukoirien omistajat kai kuvittelevat, että niitä (ulosteita) ei tarvitse kerätä, koska ne ovat pieniä ja helppoja piilottaa, mutta samaa tavaraahan ne ovat. Koko on pienempi, mutta niitä löytyykin sitten todella paljon. Pikkukoirien omistajat ovat näköjään laiskempia ja typerämpiä kuin me isompien koirien omistajat. Laki ja maalaisjärki on sama kaikille, joten mikä on, etteivät pikkukoirien omistajat löydä niitä muovipusseja käsiin? mies ihmettelee.
Tilastoja koirien ulosteiden keräämisestä muovipusseihin ei ole, myöskään koiran koon mukaan, mutta Suomessa on Kennelliiton mukaan arviolta noin 800 000 koiraa, jotka tuottavat vuodessa lähes 44 miljoonaa kiloa kakkaa. Kakan määrän arvio perustuu viime vuonna julkaistuun yhdysvaltalaistutkimukseen, jonka mukaan lemmikkikoira tuottaa ulostetta keskimäärin 150 grammaa vuorokaudessa.
Jos esimerkiksi viiden talvikuukauden aikana vain kaksi kymmenestä koiran omistajasta piilottaisi koiransa kakat hankeen, siitä syntyisi silti lähes 4 miljoonaa kiloa kakkakasoja, jotka kaikki paljastuvat näkyville juuri tähän aikaan keväästä.
Järjestyslain mukaan jokaisen koiran omistajan on huolehdittava, ettei koiran uloste jää hoidetulle alueelle taajamassa. Jotta ympäristömme olisi viihtyisä myös keväisin, Metropoli.net haastaa jokaisen pienen ja ison koiran omistajan yhteisiin talkoisiin keräämään KAIKKI koirankakat pusseihin, myös talvella!
Kuvituskuva: Unsplash
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Huh! Allsång på Skansenin ruotsalaiskatsojilta suoraa puhetta Lindasta ja Petestä
- Hjallis Harkimo ja Jasmine Pajari menivät naimisiin – katso kuvat!
- Helmi Loukasmäki julkaisi häkellyttävän upeita kuvia – vau!
- Kuningas Charlesilla oudot vessasäännöt
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Kasinorakastajan blogi: Peliautomaattien propaganda
- TTK-spekulointi kiihtyy – ovatko nämä julkkikset seuraavat tähtioppilaat?
- Mette-Maritin Marius-poika lusii ökypuitteissa – ”Ei saa erityiskohtelua”
- Janni Hussilta ja Sointu Borgilta shokkiuutinen: ”Breikki”
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Hjallis Harkimo ja Jasmine Pajari menivät naimisiin – katso kuvat!
- Janni Hussilta raskas avautuminen: ”Suurin vuoristorata olivat tunteet”
- Helmi Loukasmäki julkaisi häkellyttävän upeita kuvia – vau!
- Intiimi paljastus Shirly Karvisen ja Ahdin avoliitosta: ”Vaikka rakastan…”
- Huh! Allsång på Skansenin ruotsalaiskatsojilta suoraa puhetta Lindasta ja Petestä
- Eppu Normaali nousee lavalle viimeistä kertaa – Martti Syrjä haikeana: ”Tässä tämä sitten oli”
- Kuningas Charlesilla oudot vessasäännöt
- Rita Niemi-Manninen avautuu silikonirinnoistaan: ”Mulle laitettiin tissit”