Näistä syistä naiset pettävät enemmän kuin aikaisemmin
Maanantaina Metropoli.net kertoi luonteenpiirteistä, joista tunnistaa pettäjän. Nyt tehty tuore tutkimus kertoo, että naisten keskuudessa pettämisestä on tullut aikaisempaa yleisempää.
IllicitEncounters.com-sivusto on varatuille ihmiselle suunnattu palvelu, josta he voivat etsiä kumppania syrjähyppyihin. Sivuston tekemän tutkimuksen mukaan naiset ovat innostuneet tekemään syrjähyppyjä aikaisempaa enemmän. Sivusto kertoo, että naisia on rekisteröitynyt palvelun käyttäjiksi vuonna 2016 peräti 35 prosenttia enemmän kuin vuonna 2010. Kymmenen vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna määrä on jopa 70 prosenttia suurempi.
Palvelun käyttäjiä tutkimalla, sivusto selvitti, että korkeasti koulutetut ja vuodessa yli 50 000 puntaa tienaavat keski-ikäiset naiset ovat innokkaimpia pettäjiä.
Asiantuntijoiden mukaan naiset etsivät avioliiton ulkopuolista suhdetta, koska ovat motivoituneita etsimään ratkaisua parisuhteen ongelmiin. Lisäksi hyvin ansaitseva nainen ei ole taloudellisesti riippuvainen miehestään mahdollisen avioeron tultua.
– Naiset ovat kehittyneet paljon siitä 50 vuoden takaisesta stereotyyppisestä kotiäidistä. Vaikka sukupuolten välisiä palkkaeroja on edelleen olemassa, naiset ansaitsevat enemmän kuin aikaisemmin. Joten he voivat ohittaa taloudelliset seikat, joka on ollut yksi suurimmista syrjähyppyjen esteistä. He ovat ymmärtäneet, että jos avioliitossa on karikkoja, heidän ei tarvitse sietää sitä, sivuston tiedottaja Christian Grant kertoo.
Lähde: Daily Star
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Janni Hussi saa treffikutsuja 18-vuotiailta: ”Aion olla tosi avoin”
- Sara Siepiltä paljastus parisuhteesta: ”Tuntuisi väärältä”
- Uusi käänne Helena Koivun rikosjutussa
- Kasinorakastajan blogi: Pelaajansuojaa vai näennäissuojaa?
- Elina Gustafssonilta paljastus Susani Mahadurasta: ”Kun viimein löydettiin toisemme”
- Archie Cruz lähes tunnistamattomana: ”Mitäs sanotte?”
- Huh! Näin älyttömän summan Jere Karalahti tuhlasi huumeisiin
- Sanna Marinin asuntoa ei vieläkään myyty – välittäjältä suoraa puhetta
- Huh! Brooklyn Beckhamin Nicola-vaimo saa isältään miljoonan kuukaudessa!
- Janni Hussilta suoraa puhetta nykyisestä asumistilanteesta
- Huh! Näin älyttömän summan Jere Karalahti tuhlasi huumeisiin
- Archie Cruz lähes tunnistamattomana: ”Mitäs sanotte?”
- Janni Hussi saa treffikutsuja 18-vuotiailta: ”Aion olla tosi avoin”
- Sanna Marinin asuntoa ei vieläkään myyty – välittäjältä suoraa puhetta
- Elina Gustafssonilta paljastus Susani Mahadurasta: ”Kun viimein löydettiin toisemme”