Tällainen ihmistyyppi pettää todennäköisemmin
Pettämistä tapahtuu sekä miesten, että naisten keskuudessa, mutta minkälainen ihminen on enemmän taipuvainen pettämään puolisoaan? Asiaa selvitettiin uudessa tutkimuksessa.
Columbia Universityn tutkijat suorittivat yhteensä kahdeksan koetta opiskelijoilla, jotka olivat lähdössä matkoille ulkomaille. Testit suoritettiin kuukausi ennen matkaa, kuukausi sen jälkeen ja lopulta vielä 12 kuukautta matkan jälkeen.
Tutkijat huomasivat, että kun ennen matkaa suoritetussa testissä 30 % oppilaista käytti mahdollisuuden huijata, matkan jälkeen tehdyissä testeissä luku oli selkeästi suurempi 47,7 %.
Tutkimusten tuloksista vedettiin johtopäätös, että ulkomaille matkailevat ihmiset ovat myös todennäköisempiä pettämään puolisoaan. Kotimaan ja kohdemaan rikos- ja korruptiotasot eivät vaikuttaneet tulokseen.
Tutkimuksessa todetaan:
Viimeisen vuosikymmenen aikana yhä useampi empiirinen tutkimus on korostanut ulkomaille matkustamisen etuja.
Nykyinen tutkimus päinvastoin hillitsee laajasti kannustettua ulkomaisten kokemusten vaikutusta löytämällä matkustamisesta merkittävän pimeän puolen – entistä moraalittomampi käytös.
Tutkijoiden mukaan moraalittomuuden kasvaminen useammin matkustelevissa voi johtua siitä, että matkustelu altistaa heidät useammille erilaisille moraaliarvoille. Jos uskot tämän tutkimuksen tuloksiin, ehkä kannattaa kiinnittää enemmän huomiota paljon matkustelevan puolisosi käyttäytymiseen.
Lähde: Indy100
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Janni Hussilta uutispommi: ”Oon pitkään haaveillut”
- Sanna Marin julkaisi näyttäviä reissukuvia – edusti upeana
- Elina Gustafsson julkkiskaunottaren kanssa yhdessä huonekaluostoksilla
- Shirly Karvinen paljastaa totuuden Balin-matkasta: ”Uteliaisuus vei lopulta voiton”
- Kerttu Rissaselta erikoinen tunnustus: ”Aika pahalta tuntuu”
- Kasinorakastajan blogi: Kovaa arpomista
- Nanna Karalahdelta raju ratkaisu – tämä on perheen tilanne
- Tämä on prinsessa Catherinen todellinen tilanne syövän jälkeen: ”Oppinut läksynsä”
- Huhhuh! Samu Haber takoo valtavia summia Saksassa
- Sanna Marinin ja Joni-kullan arjesta paljonpuhuvia kuvia