Ravintolayrittäjä joulumielellä – tarjoaa ilmaiset kebabit nälkäisille
Helsinkiläisen kebab-ravintolan omistaja Ahmet Deniz halusi vuosi sitten ilahduttaa turvapaikanhakijoita ilmaisilla aterioilla. Tänä jouluna hän päätti tehdä uudenlaisen joulutempauksen.
– Kävelin yhtenä päivänä Kalliossa Hurstin leipäjonon ohi. Tiesin, että se on siinä, mutta en sitä, että se on niin pitkä. En ymmärrä, miten se on mahdollista, Deniz ihmettelee.
Deniz ystävineen vie 150 ilmaista kebab-annosta Sininauhasäätiön päiväkeskus lllusian asiakkaille keskiviikkona 21.12. Illusia on matalan kynnyksen kohtaamispaikka, missä käy esimerkiksi asunnottomia, mielenterveyskuntoutujia ja päihdeongelmaisia ihmisiä. Sininauhasäätiön toiminta on tullut tutuksi myös 30-vuotiaan Denizin omassa elämässä.
– Olin hetken aikaa asunnottomana nuorempana. Silloin soitin Sininauhasäätiöön ja sain tosi paljon tukea ja neuvontaa. Haluan maksaa takaisin saamani avun.
Päiväkeskus Illusiassa tempaus on herättänyt iloa.
– Mahtavaa! Varmaan aika kallista tarjota näin monelle ruoka, päiväkeskuksessa perjantaina piipahtanut Kartsa sanoo.
Päiväkeskuksen ohjaaja Saija Pellikka ei usko, että kenenkään köyhyys katoaa ruoka-avulla, mutta lämmin ruoka tuo ihmisiä yhteen. Illusiassa tarjotaan ilmaiseksi joka arki-aamu puuroaamiainen.
– Jos pitää hoitaa vaikka Kela-asioita tai selvittää muuten vain elämäänsä, kyllä se onnistuu paremmin kun on verensokerit kohdillaan.
Ravintola King Kebab tarjoaa päiväkeskus Illusian kävijöille ruokaa keskiviikkona 21.12 klo 13-15.30.
(Kuvituskuva ei liity uutiseen)
STT
LUE MYÖS:
- Prinsessa Dianan veljen paljastuskirja: Kuningas Charlesilta kammottava kommentti kuolleesta Dianasta
- Vau! Samuli Edelmannilta perheyllätys
- Sointu Borg avoimena: ”On ollut niin rikki”
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn
- Kasinorakastajan blogi: Kidutusta Tallinnan kaduilla ja kuumat pelit
- Alisa Vainiolta tärkeä ilmoitus: ”Miul ei oo…”
- Nyt puhuu Sanna Marinin ex-erityisavustaja: Kuusi vuotta riitti
- Matti ja Teppo rikkoivat hiljaisuuden – uusi kappale ulos
- Vasta-avioituneet Robin Packalen ja Aura-rakas: Tiukka avioehto
- Martina Aitolehti paljastaa tienestinsä kohumatsista: ”Niin paljon rahaa”
- Matti ja Teppo rikkoivat hiljaisuuden – uusi kappale ulos
- Shirly Karvinen avautuu: Vertaa seksikokemuksiaan miesten ja naisten kanssa
- Kuningatar Silvia jättää Ruotsin
- Nyt puhuu Sanna Marinin ex-erityisavustaja: Kuusi vuotta riitti
- Pamela Anderson avautuu järkyttävästä diagnoosistaan: “Kuolemantuomio”
- Huh! Kaisa Mäkäräisellä valtava eläkepotti
- KS: Seppo Hovi, 79, jäi leskeksi – löysi uuden kumppanin ja jätti Helsingin
- Martina Aitolehti tyrmättiin – Esko Eerikäinen laukoi suorat sanat julkkisottelusta
- Onko tässä uusi James Bond? Nimi paljastui vahingossa
- Maisa Torppa katosi somesta: paljastaa nyt syyn