Tämä on nyt muotia – katso miksi!
Varhain puhjennut kevät on innostanut suomalaiset polkupyöräkaupoille viime vuotta aikaisemmin. Eri-ikäiset pyöräilijät ovat löytäneet valikoimasta selkeät suosikkinsa. Vaivaton ja linjakas sähköpyörä on kysytty matkakumppani erityisesti työikäisten ja vanhemman väen keskuudessa.
Käyttötarkoitus ohjaa pyörän valinnassa; ajetaanko lyhyttä vai pitkää matkaa ja onko kumien alla asfaltoitu tie vai haastavampi maastoreitti. Jarkko Salmi Biltemasta on huomannut, että ostokäyttäytymisessä näkyy myös yhä vahvemmin ikäjakauma.
– Alakouluikäset haluavat maastopyörän, kun taas teini-ikäiset ja nuoret ovat tykästyneet yksivaihteisiin ”mummo-jopoihin”. Keski-ikäiset ovat löytäneet sähköpyörän kulkupeliksi asiointi- työmatkoja varten, Jyväskylän Bilteman tuotevastaavana toimiva Salmi luonnehtii pyörätrendejä.
Kevät on saanut kaikenikäiset fillaroitsijat aikaisin liikenteeseen tänä vuonna, mikä on todettu positiivisessa mielessä myös Jyväskylän Biltemassa.
– Pyöräkaupan myynti on tällä hetkellä useita satoja kappaleita viime vuotta edellä, Salmi kertoo.
Sähköpyörä sopii moniin tarpeisiin
Viime kevään uutuus, Keski-Euroopasta rantautunut sähköpyörä on edelleen kovassa nosteessa. Pohjoismaisiin olosuhteisiin mukautetun pyörän suosion salaisuus on säädettävä moottori, joka auttaa tarvittaessa lisäämään nopeutta. Moottoriavusteisuus mahdollistaa mukavamman matkanteon, sillä poljettaessa tuntuu vähemmän vastusta.
– Ostajaryhmästä 35-vuotiaat ja sitä vanhemmat ovat todella löytäneet sähköpyörän. Esimerkiksi työmatkalainen voi nauttia maisemista ja saapua toimistolle pirteän raikkaana ylämäistä ja vastatuulesta huolimatta. Sähköpyörä antaa myös monelle ikääntyneelle useita lisävuosia rakkaan pyöräilyharrastuksen parissa, Salmi toteaa.
Sähköpyörä ladataan kätevästi pistorasiasta. Käytön jälkeen pyörän voi kytkeä latautumaan, ja 4-6 tunnin jälkeen virtaa riittää taas. Yhdellä latauksella ajaa jopa 50 kilometriä, käytetyistä vaihteista ja olosuhteista riippuen. Alhaisten käyttökustannuksiensa lisäksi sähköpyörä säästää myös aikaa. Kiireiselle moottoriavusteinen menopeli onkin aamujen pelastus, sillä sen avulla voi esimerkiksi 7 kilometrin matkalla säästää 10–20 minuuttia aikaa.
5 syytä valita sähköpyörä
Ajan säästö: kiireisenä päivänä moottoriavusteinen pyörä kiidättää perille huomattavasti nopeammin, kuin tavallinen fillari.
Vaivattomuus: pitkätkin matkat sujuvat vaivattomasti vastatuulesta ja ylämäistä huolimatta. Työmatkalaisen ei tarvitse kantaa enää mukanaan suihkukamppeita.
Kustannustehokkuus: sähköpyörä on edullinen omistaa alhaisten käyttökustannusten, tehon ja toimivan tekniikan ansiosta. Matkanteko maksaa noin 3 senttiä/kilometri.
Kuntoilumahdollisuus: kuntoilukärpäsen puraistessa, sähköpyörän moottorin voi ottaa pois käytöstä, jolloin kulkupeli muuttuu tavalliseksi kolmivaihteiseksi polkupyöräksi.
Ekologisuus: työ- ja asiointimatkojen taittaminen sähköpyörällä auton sijasta säästää kukkaron lisäksi luontoa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Missä ovat Matti ja Teppo? Luvattua levyä ei kuulu – fanit ihmettelevät hiljaisuutta
- VilleGalle avautuu isyyshaaveistaan: ”Olen 38-vuotiaana ihan helvetin myöhässä”
- Tältä Mette-Marit näyttää nyt – ensimmäinen kuva keuhkojensiirron jälkeen julki
- Tältä näyttää Renny ja Johanna Harlinin Suomen kesäparatiisissa – katso kuvat
- Ökyelämää viettävä Sofia Belórf – joutui ulosottoon
- Arttu Wiskarilta järisyttävä uutinen
- Tässä hän vihdoin on! Uudesta TTK-juontajasta julkaistiin paljastusvideo
- Aki Mannisen salasuhde paljastui – ”Oli kokemus pettämisestä”
- Arja Korisevalta paljastus parisuhteesta: ”Pyydän apua”
- Keikkajärjestäjä lataa suorat sanat Jari Sillanpäästä: ”Voi sanoa, että Jarin suosio on…”
- Keikkajärjestäjä lataa suorat sanat Jari Sillanpäästä: ”Voi sanoa, että Jarin suosio on…”
- Missä ovat Matti ja Teppo? Luvattua levyä ei kuulu – fanit ihmettelevät hiljaisuutta
- Ökyelämää viettävä Sofia Belórf – joutui ulosottoon
- Arja Korisevalta paljastus parisuhteesta: ”Pyydän apua”
- VilleGalle avautuu isyyshaaveistaan: ”Olen 38-vuotiaana ihan helvetin myöhässä”
- Aki Mannisen salasuhde paljastui – ”Oli kokemus pettämisestä”
- Sirpa Selänne lomaili ilman Teemua – Avautui perheen tilanteesta
- Tässä hän vihdoin on! Uudesta TTK-juontajasta julkaistiin paljastusvideo
- Arttu Wiskarilta järisyttävä uutinen
- Tältä näyttää Renny ja Johanna Harlinin Suomen kesäparatiisissa – katso kuvat