Maahanmuuttajataustaisilla on kantaväestöä enemmän mielenterveys- ja liikkumisvaikeuksia
Uusi tutkimus selvitti faktoja maahanmuuttajataustaisten Suomessa oleskelevien ihmisten terveydestä.
Tutkimus osoittaa, että liikkumisvaikeudet ovat huomattavasti yleisempiä somalialais- ja kurditaustaisessa väestössä koko väestöön verrattuna.
Liikkumisvaikeuksilla tarkoitetaan koettuja vaikeuksia kävellä puoli kilometriä tai nousta portaita useampi kerrosväli levähtämättä. Liikkumisvaikeudet ja mielenterveysoireet ovat yleisempiä Suomessa asuvissa venäläis-, somalialais- ja kurditaustaisissa väestöryhmissä koko väestöön verrattuna. Lisäksi koettu syrjintä on yhteydessä tutkittujen ryhmien terveyteen, ilmenee Helsingin yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa.
Mielenterveysoireet ovat puolestaan selvästi yleisempiä venäläistaustaisilla naisilla sekä kurditaustaisilla miehillä ja naisilla koko väestöön verrattuna. Mielenterveysoireiden ja liikkumisvaikeuksien osoitettiin olevan myös yhteydessä toisiinsa.
– Tutkimus ei kerro ilmiöiden syys-seuraussuhteista. Esimerkiksi liikkumisvaikeuksien taustalla voi olla entisessä kotimaassa tapahtunut vammautuminen, heikko fyysinen kunto tai ympäristötekijöiden, kuten liukkaiden teiden, vuoksi koettuja vaikeuksia, Helsingin yliopistossa 4.5. väittelevä TtM Shadia Rask kertoo.
Sosiodemografisista tekijöistä esimerkiksi työttömyys, matala koulutustaso ja heikko taloudellinen tilanne olivat yhteydessä sekä liikkumisvaikeuksiin että mielenterveysoireisiin. Samat tekijät lisäävät liikkumisvaikeuksien ja mielenterveysoireiden todennäköisyyksiä myös koko väestössä.
Syrjintä tuottaa terveyseroja
Syrjintäkokemukset lisäsivät heikon koetun terveyden, pitkäaikaissairauden sekä mielenterveysoireiden todennäköisyyttä tutkituissa väestöryhmissä. Epäsuora syrjintä, kuten kokemukset epäkohteliaasta kohtelusta, olivat yleisempiä kuin kokemukset avoimesta syrjinnästä, kuten nimittelystä tai uhkailusta. – Myös niillä, jotka raportoivat vain epäsuoria syrjintäkokemuksia, heikon koetun terveyden ja mielenterveysoireiden todennäköisyys oli kohonnut, Rask jatkaa.Maahanmuuttajuuden korostaminen voi aiheuttaa syrjintää
Väitöstutkimus on ensimmäinen, joka tarkastelee väestötutkimusaineistolla ulkomailla syntyneen väestön terveyttä Suomessa. Tutkijan mukaan maahanmuuttajuuden alleviivaaminen, niin tutkimuksessa kuin palvelujärjestelmässäkin, tuottaa leimoja ja toiseutta. Jaottelu voi ruokkia myös syrjintää. – Väestön terveyttä tulee jatkossa tarkastella myös muusta kuin kaksijakoisesta lähtökohdasta ”me” ja ”muut”. Suomen moninaisen väestön hyvinvoinnin edistäminen vaatii selkeämpää yhteenkuuluvuuden puolustamista, Rask toteaa. Kuva: WikipediaLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hollywoodin kuumin seksisymboli hehkuttaa Suomen Lappia – katso kuvat
- Shirly Karvisen ökylomalla järkyttävä yllätys
- Prinsessa Catherinella ”vielä entistä enemmän haasteita”
- Janni Hussi avautuu: ”Odotus vihdoin palkitaan”
- Prinssi Georgen silmät aiheuttavat ihmetystä
- Beckhamien perheriidalle ei loppua näy – Harper Beckhamille kylmää kohtelua isoveljeltä
- Aki Mannista kohtasi omalla pihalla surkuhupaisa näky: ”Ette ikin usko”
- Jere Karalahdelle tyly päätös oikeudelta
- Pyry Soiri rikkoi somehiljaisuuden – ökyloma Lapissa
- Prinssi Harryn ja Meghanin ympärillä kuohuu – Työntekijöiden joukkopako
- Prinssi Georgen silmät aiheuttavat ihmetystä
- Ansku Bergström avautuu – Tällainen on uusi kulta!
- Shirly Karvinen poseeraa ilman paitaa – katsoja saa kylmät väreet!
- Prinsessa Catherinella ”vielä entistä enemmän haasteita”
- Pyry Soiri rikkoi somehiljaisuuden – ökyloma Lapissa
- Aki Mannista kohtasi omalla pihalla surkuhupaisa näky: ”Ette ikin usko”
- Janni Hussi avautuu: ”Odotus vihdoin palkitaan”
- Beckhamien perheriidalle ei loppua näy – Harper Beckhamille kylmää kohtelua isoveljeltä
- Jere Karalahdelle tyly päätös oikeudelta