Yleisimmät virheet silmärajauksen teossa ja miten voit välttää ne
Kaunis silmärajaus korostaa silmiä saaden ne näyttämään suuremmilta. Kissamainen rajaus muodostuu ripsirajaa mukailevasta rajasta ja silmän ulkokulman yli jatkuvasta ”siivestä”. Varsinkin aloittelijoilla rajaus ei kuitenkaan näytä aina siltä, miltä olisi tarkoitus.
Opastusvideolla Stephanie Lange näyttää yleisimmät rajausmokat ja antaa vinkit täydellisen rajauksen tekemiseen.
Yleisimmät virheet
1. Näkyvä rako silmärajauksen ja ripsien rajan välissä ei anna saumatonta vaikutelmaa, niin kuin rajauksen pitäisi. 2. Liian paksu rajaus ei pidennä ja laajenna silmää, vaan tekee siitä raskaan ja lyhyen näköisen. 3. Rajauksen siipi muodostaa lähes 90-asteen kulman, mikä antaa saman vaikutelman kuin edellinen virhe. 4. Jos rajaus on tasapaksu päästä päähän, se ei myöskään luo vaikutelmaa laajasta ja pitkästä silmästä, niin kuin silmärajauksen pitäisi. 5. Liian kaareva siipi antaa myös väärän vaikutelman. Siipimäisen rajauksen tulisi toimia ripsirajan jatkeena ja jatkua lähes horisontaalisesti silmän ulkokulmasta. 6. Kolmion muodostava siipi on yleinen virhe, joka on korjattavissa helpostí. 7. Rajaus on liian paksu silmäluomella ja siipiosa on liian kapea. Tämä virhe saa silmät näyttämään erittäin raskailta.Helpot vinkit oikeanlaiseen rajaukseen
Videon lopussa Stephanie neuvoo helpon ja nopean tavan silmärajauksen tekemiseen nestemäisellä silmänrajauskynällä. 1. Aloita ripsirajan kohdalta ja piirrä lähes horisontaalinen viiva silmäkulmasta ulospäin. Viivan lopussa nosta rajaussivellintä vähitellen pois iholta siten, että siipi kapenee loppua kohti. 2. Piirrä seuraavaksi hieman kaareutuva kolmio, jonka yhden sivun äsken piirretty viiva muodostaa. 3. Täytä kolmio rajauskynällä huolellisesti, ja piirrä sen jälkeen loput rajauksesta ripsirajaa seuraten. 4. Nappaa lopuksi musta kajal-kynä, jolla voit vielä vahvistaa silmäluomen rajauksen, mikä antaa saumattoman vaikutelman. Lähde ja kuva: YouTubeLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Iida Vainio kohahdutti VIP-tapahtumassa – kroppa sai leuat loksahtamaan
- Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
- Muistatko suosikkisarja Melrose Placen? Tältä naistähdet näyttävät nykyään
- Kasinorakastajan blogi: On aika valittaa
- Euroviisufanit villiintyivät! Häärijä ja Jaakko Parkkali Suomen taustatanssijoina
- Euroviisut 2026: Finaali, järjestys, aikataulu, tv
- Euroviisujen kaikki finalistit selvillä – Tässä ovat Suomen pahimmat haastajat
- Vicky Rosti, 67, Anna-lehdelle: “Olen onnellisempi kuin kolmekymppisenä”
- Itävaltalaislehdeltä rajuja syytöksiä Lampeniuksesta ja Parkkosesta: Yleltä suoraa puhetta
- Ruotsin tunnetuin suomalainen tylyttää viisuedustajia: ”Jos tämä taso riittää…”
- Itävaltalaislehdeltä rajuja syytöksiä Lampeniuksesta ja Parkkosesta: Yleltä suoraa puhetta
- Herkullinen arvio Euroviisujen alla – Suomelle jysähtää jättipotti!
- Suomen kultainen esiintymispaikka herätti syytökset suosimisesta: ”Pirullista ja puolueellista”
- Viedäänkö Suomelta sittenkin Euroviisujen voitto käsistä viime hetkellä?
- Euroviisufanit villiintyivät! Häärijä ja Jaakko Parkkali Suomen taustatanssijoina
- Muistatko suosikkisarja Melrose Placen? Tältä naistähdet näyttävät nykyään
- Iida Vainio kohahdutti VIP-tapahtumassa – kroppa sai leuat loksahtamaan
- Vicky Rosti, 67, Anna-lehdelle: “Olen onnellisempi kuin kolmekymppisenä”
- Näin Euroviisujen selostaja Mikko Silvennoinen kommentoi Ylen tylyä ratkaisua Iltalehdelle
- Sara Sieppi paljastaa: Synnytys eteni vauhdilla, Pyry Soiri ei ehtinyt paikalle