NHL:n kirkkaimmat suomalaistähdet vapautuivat – tulevatko Leijoniin?
Suomen A-maajoukkueessa varmasti hykerrellään Minnesota Wildin ja Florida Panthersin epäonnelle. Molemmat joukkueet putosivat jatkosta NHL:stä, jonka myötä Leijoniin olisi saatavilla todellisia huippuvahvistuksia Pietarissa ja Moskovassa pelattaviin MM-kisoihin.
Minnesota Wildin riveistä vapautuivat Mikael Granlund, Erik Haula ja Mikko Koivu. Floridasta puolestaan vapautuivat Aleksander Barkov ja Jussi Jokinen, joka voitti NHL:n suomalaispelaajien runkosarjan pistepörssin. Toiseksi suomalaisten pistepörssissä sijoittui Barkov (eniten maaleja). Koivu oli pörssin kolmas ja Granlund neljäs.
Jokainen edellä mainituista on maailmanluokan pelaaja ja tarjoaisi kovan luokan vahvistuksen Leijoniin MM-kisoihin Venäjälle, mutta kaikkia heitä tuskin saadaan mukaan.
Minnesotassa huippuotteita pudotuspeleissä esittänyt Mikko Koivu tuskin lähtee Venäjälle, samoin Erik Haula. Haula pelasi viimeiset pelit loukkaantuneena ja puudutettuna. Koivu on Wildin kapteeni, jonka lähtö Minnesotasta heti putoamisen jälkeen ei olisi paikallisten mieleen. Lisäksi hänellä on 2-vuotias tytär ja toukokuussa vuoden täyttävä poika.
Barkovin, Granlundin ja Jokisen agentti Ilkka Larva kertoi Iltalehdelle, että kolmikko ei ole kieltäytynyt kisoista, mutta yksikään hänen suojateistaan ”ei ole ihan 100-prosenttisen terve”.
– Kukaan kolmikosta ei ole näyttänyt MM-kisoille punaista valoa. Heillä kaikilla on yhä pelihaluja. Veikkaan, että he kaikki lähtevät kisoihin. Seurat tosin päättävät, voivatko pelaajat lähteä vai eivät, Larva kertoi Iltalehdelle.
Pelaajien täytyy myös läpäistä seuransa lääkärintarkastus. Larvan mukaan kolmikon osallistuminen kisoihin selvinnee seuraavien 2-3 päivän aikana. arvelee, että kolmikon kisamatkalle saadaan varmuus 2-3 päivässä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kasinorakastajan blogi: Vastuullisuus on alan suurin vitsi
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea
- IL: Näin muhkean palkkion Sofia Virta sai Erikoisjoukoista
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Vihdoin piste missikohulle? Sarah Dzafcen rikosilmoitus ei johda tutkintaan
- Mette-Marit sai uudet keuhkot!
- IL: Näin muhkean palkkion Sofia Virta sai Erikoisjoukoista
- Mitä ihmettä: Mika Häkkinen ei puhu Ella-tyttärelleen lainkaan suomea
- Mette-Maritin Marius-poika kiidätettiin sairaalaan – karu syy sairaalareissulle
- Paljastus Katri Helenasta – pitkäaikainen kumppani Tommi Liimatainen sai lähtöpassit
- Alexander Stubb vaihtaa vapaalle – lomakuva Kultarannasta sai ihastuneen vastaanoton
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun
- Vihdoin piste missikohulle? Sarah Dzafcen rikosilmoitus ei johda tutkintaan