Eläkeläisrouva vaati rahoja takaisin Espanjan-matkasta, koska hotellissa oli "liikaa espanjalaisia"
Brittiläinen eläkkeellä oleva isoäiti Freda Jackson, 81, valittaa lomansa menneen pilalle Espanjan Benidormissa, koska hotellissa oli ”liikaa espanjalaisia”.
Jacksonin mukaan 2017 toukokuussa tapahtunut kahden viikon loma oli katastrofi alusta lähtien. 61-vuotiaan ystävättärensä kanssa Espanjassa ensimmäistä kertaa lomaillut rouva valittaa, että hotellissa oli liian paljon espanjalaisia lomailijoita, jotka olivat ”töykeitä”. Eräs mies oli kuulemma kerran tönäissyt rouvaa niin, että hän oli melkein kaatunut, eikä ollut pyytänyt anteeksi. Iltaohjelmakin oli kuulemma suunnattu espanjankielisille.
– Mikseivät espanjalaiset voi mennä muualle lomailemaan? nainen ihmettelee.
Hänelle nähtävästi tuli yllätyksenä, että Espanjassa voi kohdata espanjalaisia…
Muutakin valitettavaa Jackson lomastaan löysi. Nainen sanoo pyytäneensä hotellia tasaiselta maalta ja huonetta alakerroksesta. Hotelli oli rinteessä ja heidät oli ensin sijoitettu 14. kerrokseen ja valituksen jälkeen siirretty toiseen kerrokseen.
Jackson teki valituksen naisten 1133 puntaa (1269 euroa) matkaneesta matkasta Thomas Cook -matkatoimistolle, joka tarjosi heille 75 punnan (84 euroa) lahjakorttia. Naiset kieltäytyivät, jonka jälkeen matkatoimisto nosti hyvityksen 566 puntaan (634 euroa). Naiset eivät ole vastanneet tarjoukseen.
Matkatoimisto korostaa, että korvausta ei tarjota siitä, että Espanjassa on espanjalaisia, vaan koska lennon lähtöaikaa oli siirretty ja naiset saivat teknisestä viasta johtuen tiedon muutoksesta vasta 6 päivää ennen lentoa.
Freda Jackson ja hänen ystävänsä ovat nyt siis saamassa reklamaatiostaan hyvitystä, mutta samalla Jackson pääsi ympäri maailman otsikoihin uskomattomasta valituksestaan, että espanjalaisessa hotellissa on espanjalaisia lomalaisia.
(Kuvituskuvassa Benidorm)
Lähde: Lancashire Telegraph
Kuva: Pixabay
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Prinsessa Catherine aiheutti shokin pikkutuhmalla kommentillaan
- Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta: ”Kaikki menee päin helvettiä”
- Sarah Dzafce avautuu vihdoin: ”Otan kaiken vihan vastaan”
- Mannisten riita yltyy – Aki kehottaa Rita-vaimoaan hankkiutumaan raskaaksi Gambiassa
- Helena Koivulta yllättävä vuodatus: ”Vankilaa en ehkä jaksaisi”
- Missikohussa shokkikäänne – Palkkasiko potkut saanut missi itselleen huippujuristin?
- Miss Suomi -kohu kerää kierroksia – Shirly Karviselta suoraa puhetta
- Mannisten Egyptin-matka sai dramaattisen käänteen – Rita sairaalaan
- Kasinorakastajan blogi: 2025 parhaat pelivalmistajat: Nolimit City!
- Janni Hussi esittelee ökytaloaan – katso hulppeat kuvat
- Mannisten riita yltyy – Aki kehottaa Rita-vaimoaan hankkiutumaan raskaaksi Gambiassa
- Mannisten Egyptin-matka sai dramaattisen käänteen – Rita sairaalaan
- Paljastus Jone Nikulan ja Ellen Jokikunnaksen erosta: ”Kaikki menee päin helvettiä”
- Prinsessa Catherine aiheutti shokin pikkutuhmalla kommentillaan