Hurja stuntti – nainen tasapainoilee kiitävien rekkojen välissä!
[jwplayer]http://youtu.be/1zXwOoeGzys[/jwplayer]
Nuori nainen tasapainoilee slackline-köydellä yhdestä täyttä vauhtia kiitävästä kuorma-autosta toiseen. Tällaista temppua ei ole yritetty ennen edes Hollywoodissa. Temppua koskeva filmi on nyt jättimenestys YouTubessa, sitä on katsottu jo lähes 6 miljoonaa kertaa.
Nainen köydellä on amerikkalainen slackline-tasapainoilija Faith Dickey. Hän on maailmanennätyksen haltija highlining-tasapainoilussa, uudessa urheilulajissa, jossa kävellään köydellä niin korkealla ja niin pitkä matka kuin mahdollista.
– Olen tottunut korkeisiin paikkoihin ja pitkiin, tuulessa heiluviin köysiin. Köydet on kuitenkin aina ankkuroitu tiukasti kallionseinämiin. Kahteen liikkuvaan kohteeseen kiinnitetty köysi on aivan toista maata, Faith Dickey kertoo.
Ennennäkemätön temppu
Kun filmin toteuttajaksi värvätty Hollywood-tiimi ensi kerran kuuli ideasta, he olivat ällikällä lyötyjä.
– Minä kun luulin, että kaikki mahdolliset stuntit on jo tehty. Mutta kukaan ei ole aiemmin kävellyt kahden liikkuvan kuorma-auton väliin viritettyä köyttä. Se on hurja haaste, mutta juuri haasteet saavat minut syttymään, kertoo Peter Pedrero, joka on toiminut esimerkiksi James Bond-, Harry Potter- ja Pirates of the Caribbean -elokuvien stuntkoordinaattorina.
Ansioitunut ohjaaja
Videon on ohjannut Oscar-palkintoehdokkaanakin ollut Henry Alex Rubin, jonka ohjaamaa ja ruotsalaisen Alexander Skarsgårdin tähdittämää Disconnect-elokuvaa esitetään parhaillaan teattereissa.
”Kuvaan kaikista mieluiten elokuvia, jotka ovat jonkun mielestä mahdottomia tehdä. Kun kuulen sellaista, haluan siirtää vuoria.”
“Faith Dickey on samanlainen. Sano hänelle ”ei” ja se saa hänet syttymään. Hän sai rohkeudellaan sekä minut että koko kuvausryhmän hyvin nöyräksi ja vaikuttuneeksi. Tämä temppu suunniteltiin testaamaan Volvo kuorma-autojen ohjattavuutta ja samalla siitä tuli suuri rohkeuden ja sisun taidonnäyte,” Henry Alex Rubin sanoo.
Ei tyhmänrohkeille
Video kuvattiin Kroatiassa melkein kokonaan uudella moottoritieosuudella, jossa ei ollut vastaantulevaa liikennettä. Temppu näyttää erittäin dramaattiselta, mutta turvallisuus oli ensiarvoisen tärkeää sekä Volvo Trucksille että stuntkoordinaattori Pedrerolle. – Stunttien tekeminen ei ole tyhmänrohkeiden hommaa. Turvallisuus on aina etusijalla. Joka hetki täytyy olla valmis pahimpaan ja tehdä suunnitelmat sen varalle. Huolellinen suunnittelu ja valmistautuminen viimeistä yksityiskohtaa myöten – ne ovat ratkaisevan tärkeitä, Pedrero paljastaa.
Videon liikkeellepaneva voima on Volvo Trucks. Videon tavoitteena on esitellä yhtiön uusimman kuorma-automallin, Volvo FH:n, ajotuntumaa ja verratonta ohjattavuutta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Erika Vikman täräyttää: ”Haistakaa koko Suomi vi**u”
- Ero Robert Heleniuksesta jäi taakse – Viivi Pumpanen löysi uuden rakkauden
- Linda Lampenius kyseenalaistaa Euroviisujen tuloksen: ”Kaikki kilpailussa on vilppiä”
- Aku Hirviniemi paljastaa vihdoin syyn törkyviesteihinsä
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Tuukka Temonen sai liikuttavan viestin: ”Tapahtui mitä tahansa”
- Taustalaulajalta suoraa puhetta Dannysta ja Helmistä: “Se on aivan selvää”
- Sanna Marin veti herneet nenään lentokentällä – katso kuva!
- Huhumylly TTK:n ympärillä sakenee – onko tässä uusi juontaja?
- Mette-Maritin vangittu Marius-poika: Shokkipäätös!
- Katariina Souri laukoo suorat sanat Susanna Penttilän panobussista – näin reagoi Suski
- Katri Riihilahti paljastaa: Tämä asia on Akilta tiukasti kielletty
- Helena Koivun juhannuksessa surullinen käänne: ”Elämä tuntuu tavallista raskaammalta”
- Sara Siepin Pyry-puoliso tarjoaa harvinaisen kurkistuksen pariskunnan vauva-arkeen
- Huippukokki Kape Aihinen raivosi asiakkaille ravintolassa: ”Mikä vi*tu sua vaivaa?”