Kuva: Instagram @rawrane
IL: Niko Ranta-ahon apuriksi epäilty mies vangitaan tänään – saapui oma-aloitteisesti Suomeen
Useista huumerikoksista syytetyn Niko Ranta-ahon pitkäaikaista ystävää esitettiin vangittavaksi viime viikolla Pirkanmaan käräjäoikeudessa. Iltalehden tietojen mukaan ystävä vangittiin poissaolevana viime perjantaina.
31-vuotiasta miestä epäillään kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta, jotka liittyvät Ranta-ahon uuteen, niin kutsuttuun Katiska 2 -huumerikosvyyhtiin. Ranta-aho itse on tällä hetkellä vangittuna samaisen vyyhdin takia.
Iltalehden tietojen mukaan 31-vuotiaan miehen vangitsemista käsitellään tänään, mutta kyseessä ei ole enää poissaolevana vangitseminen, vaan mies vaikuttaa saapuneen Suomeen oma-aloitteisesti. Lehden mukaan mies majaili aiemmin Espanjassa, eikä häntä olisi saatu Suomeen näin pian luovutusmenettelyn kautta.
Ranta-aho pidätettiin Espanjassa tammikuussa ja hänet luovutettiin Suomeen helmikuussa. Tämän jälkeen Pirkanmaan käräjäoikeus vangitsi Ranta-ahon todennäköisin syin epäiltynä kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta ja törkeästä veropetoksesta. Uusien rikosten on kerrottu tapahtuneen viime vuoden jälkimmäisen puoliskon aikana.
Ranta-aho on myös toinen pääsyytetyistä Katiska-huumerikosvyyhdissä. Hän on myöntänyt toimineensa kyseisen huumeorganisaation johtajana.
Lue myös:
IL: Niko Ranta-ahon uusi huumerikostutkinta paisuu – pitkäaikaista ystävää esitetään vangittavaksi tänään
Seiska: Espanjalaisessa ”luksusvankilassa” virunut Niko Ranta-aho siirrettiin Suomeen!
Seiska: Espanjasta Suomeen luovutettu Niko Ranta-aho löysi uuden rakkaan – ”Rakkaani on raskaana”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Vihdoin piste missikohulle? Sarah Dzafcen rikosilmoitus ei johda tutkintaan
- Mette-Marit sai uudet keuhkot!
- Muistatko tv-tähti Wilma Schlizewskin? Paljastaa nyt yllättävän suhteen Dannyyn
- Mette-Maritin Marius-poika kiidätettiin sairaalaan – karu syy sairaalareissulle
- Paljastus Katri Helenasta – pitkäaikainen kumppani Tommi Liimatainen sai lähtöpassit
- Käärijä suree helikopterionnettomuudessa kuollutta maailmantähteä – ”Tulen ikävöimään sinua, veljeni”
- Mette-Maritin poika Marius: Vankilatuomio
- Missikohu syvenee – yllättävä uusi tieto tuli julkisuuteen
- Paljastus Katri Helenasta – pitkäaikainen kumppani Tommi Liimatainen sai lähtöpassit
- Muistatko tv-tähti Wilma Schlizewskin? Paljastaa nyt yllättävän suhteen Dannyyn
- Sara Siepin ja Pyry Soirin vauvan nimi paljastui!
- Lehtiväite: Vankilaan tuomittu Marius salakuljetettiin sairaalaan katsomaan Mette-Maritia
- Mette-Marit sai uudet keuhkot!
- Rakastettu Hannele Lauri joutui sairaalaan: ”Luulen, että tämä ei mulla jää tähän”
- Vihdoin piste missikohulle? Sarah Dzafcen rikosilmoitus ei johda tutkintaan
- Susanna Penttilän panobussi sai aikaan kohun