
Metropoli.net haastatteli uutuuskirjansa julkaissutta Jouni Hynystä – ”Kaikki muu on paskaa paitsi Eppu Normaali”
Muusikkokirjailija Jouni Hynysellä on ollut kiireinen vuosi. Kotiteollisuus on keikkaillut kiivaasti ja valmistelee syksyllä julkaistavaa uutta studioalbumiaan. Jossain siinä välissä Hynynen on kirjoittanut kirjan Muistikuvia, jossa hän avaa Kotiteollisuuden sanoituspuolta.
Metropoli.net tavoitti miehen promopäivien tiimellyksessä ja kyseli kirjan sisällöstä.
Puhut kirjassasi ja teksteissäsi paljon Suomesta ja suomalaisuudesta. Pakko kysyä heti alkuun, kuinka suomalainen mies voi nykyään?
– Minä ainakin voin hyvin hyvin. Jos puhutaan taas suomalaisista miehistä yleensä, niin luulen, että me ollaan aika tossun/tussun alla. Joillekin se tarkoittanee hyvää, toisille huonoa. Oliko tarpeeksi paavoväyrysmäinen vastaus? Tekisi mieli heittää tähän helvetin pitkä vuodatus muun muassa siitä, että nykyisin maristaan julkisesti jopa festareiden mies- ja naisartistien jakaumasta, mutta eihän me miehet enää nykyisin mitään saada ääneen sanoa, säätäna. Parempi olla hiljaa, ettei hirtetä munista lipputankoon, Hynynen toteaa.
Kirjan idean Jouni Hynynen sai omien sanojensa mukaan Radio Rockin toimittajalta Kim Sainiolta noin vuosi sitten. Sen jälkeen rattaat alkoivat pyöriä nopeasti.
– Tein saman tien ensimmäisen version kahdessa viikossa ja tyrkkäsin sen kustantajalle. Sieltä näytettiin vihreää valoa. Neljättä versiota viilattiin muistaakseni maaliskuussa 2018. Sen jälkeen oli valmista.
Tuottiko sanoitusten aiheiden muistelu hankaluuksia, sillä ajallisesti olet tehnyt kappaleita jo muutaman vuosikymmenen ajan?
– Parikymmentä vuotta ja risat tässä on tosiaan mennyt. Olin itsekin yllättynyt, että näin kauan tässä on rimpuiltu. Mutta yllättävän helposti asiat muistuivat mieleen. Niin hyvät muistot kuin huonotkin. En ole vieläkään varma – koko tätä matkaa muistellessani – että onko tällainen muisti siunaus vai kirous. Jotain olisi voinut ihan oman mielenterveyden takia unohtaakin, Hynynen veistelee.
Tällaisen kirjan julkaiseminen voi olla hyvinkin riskialtista, sillä useasti yhtyeiden faneilla on täysin omat näkemykset kappaleista ja niiden sanoitusmaailmasta. Tähän Hynynen kommentoi seuraavasti:
– Se riski on kieltämättä olemassa. Toisaalta: Painotan jo kirjan esipuheessa, ettei minun näkemykseni ole yhtään kuulijan tulkintaa parempi. Enemmänkin tarkoitus oli avata sitä, mitä minun elämässäni tapahtui kunkin biisin aikana, ja mitkä tekijät vaikuttivat kappaleen syntyyn tai potkaisivat sen alulle.


LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sara Siepin vauvauutisella ikävä seuraus Pyry-kullalle
- Elina Gustafssonilta herkkä avautuminen Susani Mahaduralle: ”Ollaan pidetty yhtä vähän yli vuosi”
- Joel Harkimo tunnetulla deittisivustolla – katso, mitä Jolle etsii
- Sara Sieppi hehkuu raskausonnea – tyrmäävät kuvat
- Janni Hussi on miljonääri – näin huimat tulot hänellä on
- Meghan teki jättimäisen mokan – ”Äärimmäisen typerä ja uskomattoman tunteeton”
- Sara Siepin vauvauutinen: ”Minua tavallaan suututtaa”
- Iidan ja Archien viestidraama räjähti käsiin – Iidalta pitkä lista syytöksiä
- Kerttu Rissanen ihastuttaa bikinikuvallaan – fanit haltioissaan
- Kasinorakastajan blogi: Shady Lady on tämän hetken kuumin!
- Elina Gustafssonilta herkkä avautuminen Susani Mahaduralle: ”Ollaan pidetty yhtä vähän yli vuosi”
- Joel Harkimo tunnetulla deittisivustolla – katso, mitä Jolle etsii
- Sara Siepin vauvauutisella ikävä seuraus Pyry-kullalle
- Meghan teki jättimäisen mokan – ”Äärimmäisen typerä ja uskomattoman tunteeton”
- Sara Sieppi hehkuu raskausonnea – tyrmäävät kuvat
- Janni Hussi on miljonääri – näin huimat tulot hänellä on
- Iidan ja Archien viestidraama räjähti käsiin – Iidalta pitkä lista syytöksiä
- Sara Siepin vauvauutinen: ”Minua tavallaan suututtaa”
- Archie Cruzilta taas sekava avautuminen: ”Minulla on ihana vaimo ja lapsi, mutta…”